General Motors'un bünyesinde yer alan Amerikan otomobil üreticisi Buick, yaptığı açıklamada bu yılın sonlarında ilk elektrikli aracını Çin'de piyasaya süreceğini belirtti. Elektrikli aracın teslimatları 2023'ün ilk yarısında başlayacak ve araç GM'in Ultium platformu üzerinde inşa edilecek.

Şirket, ABD pazarındaki ilk tamamen elektrikli otomobilini ise 2024 yılında piyasaya sürmeyi planlıyor. SAIC-GM Buick Satış ve Pazarlama Genel Müdürü Cesar Toledo, yaptığı açıklamada şu sözlere yer verdi: 

Galeri: Buick Electra E5 Sızdırılan Fotoğraflar

"Özünde son derece esnek Ultium platformu bulunan yeni modeller Çin'in son derece rekabetçi EV pazarında Buick için stratejik bir rol oynayacak. Markanın elektrifikasyon ve akıllı mobiliteye yönelik hızlandırılmış dönüşümünde yeni bir bölüm başlatacaklar."

Buick, açıklamalarında aracın oldukça gelişmiş bir batarya teknolojisine sahip olacağını da belirtti. Her ne kadar şimdiye kadar araca dair resmi bir görsel paylaşılmasa da Çin Sanayi ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı kayıtlarından aracın adının Buick Electra E5 olduğunu ve 241 beygir güç üretebilen tek motorlu bir üniteye sahip olduğunu öğrendik.

Aracın bir benzer versiyonun geçtiğimiz aylarda Michigan'da görüntülendiğini düşündüğümüzde ABD için de hazırlıkların başladığını söyleyebiliriz. 2025 yılına kadar Çin'de tanıtılması beklenen 5 elektrikli araçtan biri olan Electra E5, Super Cruise adı verilen gelişmiş bir sürüş yardımcısına ve özel olarak üretilen Sanal Kokpit Sistemine sahip olacak.

Şu anda ülkede yatırımlarına giderek artıran şirket, Çin gibi rekabetin çok olduğu bir pazarda şarj istasyonlarıyla iş birlikleri yaparak ve Showroom'lar açarak daha fazla müşteriye ulaşmayı hedefliyor.