Elektrikli otomobil üreticisi Tesla, son zamanlardan elektrikli araçlara olan talebin artması sebebiyle yeni fabrikalar kurarak üretimi artırmayı hedefliyor. Özellikle bazı araçlardaki bekleme sürelerinin 6 ay gibi uzun bir süreye çıkması bu duruma zemin hazırladı. Görünen o ki şirket, bu yatırımlarından bir yenisi daha Asya ülkelerine yapacak. 

Son yapılan paylaşımlara göre Tesla, Güney Kore’ye yatırım yapmayı planlıyor. Tesla'nın CEO'su Elon Musk, Güney Kore Devlet Başkanı Yoon Suk Yeol ile gerçekleştirdiği bir sanal toplantıda ülkeyi elektrikli otomobil yatırımı için en iyi adaylar arasında gördüğünü söyledi. Her ne kadar bu tarz bir söylemde bulunulsa da bunun net bir karar olmadığı ve diğer ülkelerdeki koşullarında da gözden geçirilmesi gerektiği bildirildi. 

Galeri: Tesla Giga Shanghai (Tesla Gigafactory 3)

Şirketin bu yatırımının Endonezya ve Hindistan gibi diğer Asya ülkelerinde de oldukça iyi karşılanabileceğini söyleyebiliriz. Çünkü yeni yatırımlarla birlikte ülkede istihdam yaratılıyor ve birçok kişinin iş bulması kolaylaşıyor. Ayrıca ödenen vergilerin de devlete büyük bir katkısı oluyor. 

Çin’deki Gigafactory Şangay’ın da 1 milyonluk üretim kapasitesiyle Asya’daki tüm talepleri karşılayamadığını düşündüğümüzde bu oldukça mantıklı gibi gözüküyor. Reuters’a göre Güney Kore Devlet Başkanı Yoon Suk Yeol’un ofisi tedarik zinciri konusundaki iş birliklerini artırabileceklerini de Tesla’ya iletti.

Ortaya çıkan bilgilere göre 2023 yılında Tesla, ülkeden 10 milyar dolarlık bileşen almayı hedefliyor. Ayrıca şirketin hali hazırda Güney Koreli batarya üreticisi LG Energy Solution ile çalıştığını da belirtmemiz gerekiyor. İlerleyen dönemlerde Asya’nın dışında başka kıtalara da yatırımların yapılması bekleniyor.