Elektrikli otomobil üreticisi Tesla, takvimler Kasım 2019'u gösterdiğinde yeni pickup modeli Cybertruck'ın tanıtımını gerçekleştirdi. Tanıtımla birlikte aracın seri üretimine 2021'in sonlarına doğru başlanacağı açıklandı. Her ne kadar ilk açıklama bu şekilde olsa da ardından seri üretim 2022'nin sonlarına ve 2023'ün başlarına ertelendi. Şimdilerde ise 2023'ün ortaları işaret ediliyor.

Her ne kadar oldukça uzun bir süredir aracın üretimi ertelense de pickup modeline olan ilgi hala oldukça fazla. Son yapılan araştırmalara göre ikinci nesil Tesla Roadster ile Cybertruck en çok beklenen elektrikli otomobiller arasında yer alıyor. Aracın hala teknik özellikleri ve fiyatları net olarak bilinmiyor.

Galeri: Tesla Cybertruck!

Bu ilgi aramalara göre aktarılsa da rezervasyon sayısı da ilginin oldukça fazla olduğunu gösteriyor. Tesla, uzun zamandır rezervasyonlarla ilgili net bir rakam açıklamasa da rezervasyonları takip eden bir sistem bulunuyor. Bu sisteme göre Mayıs 2021'de 1 milyon siparişe ulaşıldı. 

Ardından Ağustos 2021'de 1.25 milyona ve Kasım 2021'de 1.3 milyona yükseldi. Electrek tarafından son aktarılanlara göre Cybertruck rezervasyonlarının sayısı Kasım 2022 itibariyle 1.6 milyonun üzerine yükseldi. Bu verilerin birer tahminden ibaret olduğunu ve rezervasyon için ödenen ücretin iade edilebilir olduğunu belirtmemiz gerekiyor.

Bu rezervasyonların ne kadarının gerçek siparişe dönüşeceği bilinmese de Tesla'nın bu rezervasyonlardan yaklaşık 162 milyon dolarlık bir ücret topladığını söyleyebiliriz. Ayrıca tahminlere göre bu rezervasyonların tamamı siparişe dönüşürse şirket 123 milyar dolarlık bir gelir elde edecek.