Volvo'nun alt markası olarak konumlanan elektrikli otomobil üreticisi Polestar, son zamanlarda attığı adımlarla birlikte ürün gamını genişletmeye devam ediyor. Özellikle geçtiğimiz haftalarda tanıtılan yeni Polestar 3 SUV modeliyle birlikte birçok kişinin gönlünde taht kurmayı başaran şirket, ilerleyen yıllarda üretimi artırarak bu talebi karşılamayı planlıyor.

Bu doğrultuda son çeyreğe ilişkin kazanç çağrısı sırasında analistler ile yaptığı görüşmelerde Polestar CEO'su Thomas Ingenlath, İsveçli otomobil üreticisi Volvo'nun 18 aylık süreç kapsamında 800 milyon dolarlık bir kredi sağlayacağını söyledi. Ayrıca ana hissedar olan PSD Investment Ltd.nin de doğrudan ve dolaylı finansman yoluyla 800 milyon dolarlık destek vereceğini belirtti.

Galeri: 2023 Polestar 3

Ingenlath, bu finansmanlar sayesinde şirketin daha fazla müşteriye ulaşacağını belirtti. Yılın ilk dokuz ayında 30.400 aracın anahtarını teslim eden Polestar, 2022 sonuna kadar 50.000 adet araç teslim etmeyi hedefliyor. İlerleyen dönemlerde yeni modellerin de tanıtılmasıyla satışların oldukça artması bekleniyor.

Polestar henüz kar etmese de Polestar 2'nin başarısı sayesinde geçen yıla kıyasla zararını 292.9 milyon dolardan 196.4 milyon dolara düşürdü. Buna ek olarak geçen yılın aynı döneminde satışlar 212.9 milyon dolar seviyesindeyken bu yıl 435.4 milyon dolara yükseldi.