Hiper otomobil üreticisi Rimac, geçtiğimiz yıl tamamen elektrikli otomobili Nevera’nın tanıtımını gerçekleştirdi. Özellikle tasarımıyla ve performansıyla adından oldukça bahsettiren araç, geçtiğimiz aylarda 400 metreyi sadece 8.58 saniyede geçerek büyük bir rekor kırmıştı. Elektrikli hiper otomobilden bir rekor daha geldi.

Rimac tarafından aktarılanlara göre Almanya'daki Papenburg Otomotiv Testi’nde şirketin baş test ve geliştirme sürücüsü Miro Zrnčević, Nevera ile birlikte 412 km/saat hıza çıkarak rekor kırmayı başardı. Bu sayede araç, bugüne kadar üretilen en hızlı seri üretim elektrikli otomobil oldu.

Galeri: Rimac Nevera

Her biri 4 km uzunluğunda olan 2 pistte gerçekleşen test sırasında modifiye edilmemiş bir Nevera kullanıldı. Normalde hızı 352 km/saat hıza sınırlayan yazılım bu araçta bulunmuyordu. Buna ek olarak açıklamalarda Nevera alan 150 kişinin özel etkinliklerde bu hız limitini kaldırtabilecekleri de belirtildi.

Araçta Cup 2 R lastikleri takılıydı ve bir Michelin mühendisi lastikleri incelemek için test sırasında yer aldı. Hızı doğru ölçebilmek adına araç için GPS tabanlı bir cihaz yerleştirildi. Test sonucunda 412 km/saat hıza ulaşılsa da hala 490 km/saat hıza çıkabilen Bugatti Chiron Super Sport en hızlı seri üretim otomobil rekorunu koruyor.

Genel olarak elektrikli araçlar oldukça iyi bir hızlanma sunsa da son hız konusunda içten yanmalıların hala gerisindeler. İlerleyen dönemlerde teknolojinin daha da gelişmesiyle birlikte elektrikli araçların da maksimum hızlarının artması hedefleniyor.