ABD'li otomobil üreticisi GMC, geçtiğimiz aylarda oldukça çok satılan ve rezervasyon alan Hummer EV araçlarının bazılarının yüksek voltajlı konektöründe bir hata olduğunu ve bu durumun pil takımına su sızmasına sebep olabileceğini belirtmişti. Şimdi ise şirketten yine buna benzer bir açıklama geldi.

Yapılan açıklamayla birlikte 735 adet GMC Hummer EV ve 89 adet BrightDrop EV600 elektrikli kamyonet geri çağrıldı. Elektrikli kamyonet ilk başta biraz alakasız olarak gözükse de iki araç da General Motors'un Ultium platformu üzerinde yükseliyor ve Magna tarafından üretilen bataryaları kullanıyorlar.

Galeri: 2022 GMC Hummer EV İlk Sürüş

GM'e göre bataryalarda sızıntıya sebep olabilecek bir hata bulunuyor. Bu durum, aracın yoldayken aniden durmasına ya da park halindeyken çalışmamasına sebep olabilir. Ayrıntılarda aktarılan bilgilere arasında bu duruma dolgu macunlarının düzgün yapışmamasının veya elektro kaplı pil takımı flanşlarının sebep olabileceği belirtiliyor.

Etkilenen elektrikli Hummer'lar 9 Kasım 2021 ile 28 Eylül 2022 tarihleri ​​arasında üretilirken etkilenen EV600 araçları 3 Mart ile 24 Haziran 2022 tarihleri ​​arasında üretildi. GM şuana kadar herhangi bir yangın ya da yaralanma haberi almadığını belirtiyor. Geri çağırma kapsamında 28 Ekim'den itibaren araç sahipleri bilgilendirilecek.