Elektrikli otomobil üreticisi Rivian, son zamanlarda teslimatlarını artırarak başarılı bir şekilde hayatına devam ediyor. Özellikle ilk ortaya çıktığı zamanlarda akıllarda şüphe bıraksa da şirket, araçlarının teslimatlarını artırınca birçok kişi tarafından sevilmeye başlandı. Ancak son yapılan geri çağırma şüphelerin tekrardan artmasına sebep olabilir.

Ulusal Karayolu Trafiği Güvenliği İdaresi (NHTSA)'ya yapılan bildiriye göre 12.212 araç, ön üst kontrol kolunu ve direksiyon mafsalını birbirine bağlayan bir bağlantıdaki hata sebebiyle geri çağırılıyor. Rivian CEO'su RJ Scaringe tarafından araç sahiplerine gönderilen mektuba göre bu sorun sadece araçların yüzde 1'inde bulunuyor.

Galeri: 2022 Rivian R1S İlk Sürüş

Geri çağırma kapsamında elektrikli otomobil üreticisi Rivian, 2022 model bazı R1T araçlarını, 13 aylık bir süre içinde üretilen R1S SUV'lerini ve 10 Aralık 2021 ve 27 Eylül 2022 tarihleri arasında üretilen EDV kamyonetlerini geri çağıracak. 

Şirket tarafından bildirilenlere göre bugüne bu kadar bu soruna dair 7 tane olay tespit edildi. Direksiyon bölümündeki yanlış birleştirme sürücünün direksiyon hakimiyetini kaybetmesine yol açabilir. Bu durum, ağır yaralanmalı ve ölümlü kazalara sebebiyet verebilir.

CEO açıklamalarında tüm araçlarda bu durumun olup olmadığını tespit edemedikleri için geri çağırma gerçekleştirdiklerini belirtti. 30 gün içerisinde etkilenen tüm araçları kontrol edebileceklerini söyleyen Scaringe, birçok müşterinin sadece birkaç dakikalık işleminin olduğunu belirtti.

Eğer aracınızda herhangi bir problem çıkarsa elektrikli otomobil üreticisi Rivian, bu süreç kapsamında ikame araç vererek sizi zor bir duruma sokmayacak. Ayrıca müşterilerin direksiyon bölümünde bir hata hissetmeleri durumunda şirketin çağrı merkezini aramaları önerildi. Olası bir sorun durumunda şirketin aracı evinizden dahi alabileceği de belirtildi.