Çinli otomobil üreticisi NIO, Avrupa kıtasındaki genişlemesine devam ediyor. Şirket, geçtiğimiz yıllarda Macaristan'daki Güç Fabrikası'nın temellerini atarak ve Norveç'te pazara girerek Avrupa pazarıyla ilk bağlarını kurmaya başlamıştı. Şimdi de Çinli üretici, Avrupa'daki ilk batarya değiştirme istasyonunu üretti.

Macaristan'daki NIO Güç Fabrikası yapımının ardından faaliyetlerine başladı. Bu başlangıçla birlikte ilk yerel batarya değiştirme istasyonunun üretimi tamamlandı. İlk istasyon, Macaristan'ın aksine yakın zamanda şirketin açılacağı Almanya'ya gönderildi. Yıl sonuna kadar fabrikada üretilecek istasyonların Hollanda, İsveç ve Danimarka ülkelerine de gönderilmesi planlanıyor.

Galeri: NIO Batarya Değiştirme (Battery Swap) İstasyonları

Şu anda şirketin Norveç'te Çin'den tedarik edilen birkaç tane istasyonu bulunuyor. Batarya değiştirme istasyonunda toplamda 14 yuva yer alıyor. Bu yuvalardan 13 tanesi doluyken 1 tanesi aracın değiştirilecek olan bataryasını almakla görevlendiriliyor. Sistem sayesinde bir gün içerisinde 312 adet batarya değiştirme işlemi yapılabiliyor ve bunlar ortalama 4.6 dakika sürüyor.

Şu anda bu istasyonlardan sadece NIO modelleri yararlanabilecek. İstasyonlar sayesinde uzun yol sırasında şarjınız bittiği anda kısa bir süre içerisinde bataryanızı değiştirerek zaman kaybetmeden yola devam edebileceksiniz. Şirket, 2025 yılının sonuna kadar 1.000 adedi Çin'in dışında olmak üzere toplamda 4.000 adet batarya değiştirme istasyonu kurmayı hedefliyor.