Elektrikli otomobil üreticisi Rivian, attığı adımlarla her zaman konuşulan üreticiler arasında yer alıyor. Özellikle Tesla rakibi olarak bilinen marka, piyasaya sürdüğü otomobillerle oldukça ilgi çekmeyi başardı. Ancak son yapılan açıklamaya göre şirket, bazı R1T ve R1S araçlarını emniyet kemeri arızası sebebiyle geri çağırıyor.

Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi (NHTSA) belgelerine göre otomobil üreticisi emniyet kemeri somunlarındaki hata sebebiyle 8 Ocak ve 8 Ağustos 2022 arasında üretilen 198 adet R1T'yi ve adet 9 R1S'i geri çağıracak. Ayrıca açıklamalara göre geri çağrılacak 207 araçtan yüzde 99'u bu kapsamda tamir edilecek.

Galeri: 2022 Rivian R1T

Araçlardaki problem sürücü ve ön yolcu emniyet kemerlerindeki yükseklik ayarlayıcısından kaynaklanıyor. Belirtilenlere göre üretim sırasında yükseklik ayarlayıcısındaki somunlar düzgün bir şekilde oturtulmamış olabilir. Bu durum, kemerin yolcuyu ve sürücüyü yeteri kadar tutamamasına ve ciddi yaralanmalara sebebiyet verebilir.

IIHS'ye göre 2019 yılında ABD'de gerçekleşen trafik kazalarında ölen kişilerin yarısı emniyet kemeri takmadıklarından dolayı hayatını kaybetti. Bu da emniyet kemerinin kazalar için ne kadar önemli olduğunu bizlere gösteriyor.

Neyse ki Rivian bu durumdan dolayı herhangi bir kazanın ve yaralanmanın olmadığını belirtiyor. Elektrikli otomobil üreticisi 14 Ekim itibariyle araç sahiplerini bilgilendirmeye başlayacak ve yapılan testler sonucu B sütunundaki somunları değiştirecek.