Mercedes-Benz, elektrikli otomobil dünyasında emin adımlarla yürümeye devam ediyor. Özellikle şirket tarafından piyasaya sürülen EQE ve EQS oldukça sevildi ve satış listelerinde üst sıralarda yer almaya başladı. Ancak ortaya atılan iddiaya göre Alman üretici yaklaşık 8.000 adet EQE ve EQS aracını çeki demiri problemi nedeniyle geri çağırıyor.

Electrive tarafından paylaşılan bilgiye göre geri çağırmadan toplamda 7.810 adet araç etkilenecek. Bunlardan 1.746’sı neyseki şirketin tesislerinde bulunuyor. Bu da dünya genelinde yaklaşık 6.000 aracın geri çağırılacağı anlamına geliyor. Geri çağırmanın nedeni ise vida demiri derinliğinin çekme araçları için uygun olmaması.

Galeri: 2022 Mercedes-Benz EQS

Auto Motor und Sport tarafından geri çağırmanın nedenine dair derinlemesine yapılan araştırmada çekme cihazının dişindeki çekme halkasının gerekli vida derinliğine ulaşılamayabileceğinden dolayı elektrikli araçların geri çağrıldığı bulundu.

Bu tarz durumlarda herhangi bir aracı çekerken yolda güvensiz bir durum oluşabilir ve kazaya sebebiyet verebilir. Yayınlanan bilgilerde bugüne kadar bu sorundan dolayı herhangi bir kazanın olup olmadığına yer verilmedi.

Bu soruna sahip olan araçların çeki demirleri yetkili servislerde ücretsiz olarak değiştirilecek. Mercedes-Benz EQS, bu geri çağırmadan önce çeşitli hatalardan dolayı çok kez geri çağırılmıştı. Peki, sizin düşünceleriniz neler?