Elektrikli otomobil üreticisi NIO, amiral gemisi sedan modeli NIO ET7’yi 2021’in Ocak ayında tanıttı. Tanıtımın ardından 14 ay geçtikten sonra Mart 2022’de aracın ilk üretimine başlandı ve Çin’de bugüne kadar yaklaşık 10.000 adet sattı. Geçtiğimiz günlerde şirket, Avrupa pazarı için çalışmaları artırdıklarının ve Macaristan’daki üretim tesisi için sona geldiklerini belirtmişti. Şimdi de Avrupa’ya gelecek araçlar limanda görüntülendi.

Marcel Münch tarafından Twitter üzerinden yapılan paylaşımda Avrupa’ya gönderilecek ilk partinin Şangay limanındaki görüntülerine yer verdi. Kaç tane aracın geleceğine dair net bir sayı verilmese de videoda onlarca araç gözüküyor. NIO, aracın tanıtımını bu yılın sonuna kadar yapacak ve ilk etapta Almanya’da 2022’nin 4. çeyreğinde satışa sunacak.

 

Almanya’nın ardından Hollanda, İsveç ve Danimarka dahil olmak üzere birçok pazarda bu aracın satışları gerçekleştirilecek. Ayrıca şirketin Macaristan’da üreteceği batarya değiştirme istasyonlarıyla da NIO ET7 uyumlu olacak. Şimdilik 75 ile 100 kWh’lik batarya seçenekleri sunulsa da ilerleyen zamanlarda 150 kWh’lik seçenek de sunulacak.

Elektrikli sedan NIO ET7, giriş seviyesinde 500’den fazla km menzili ve 643 beygirlik motor kurulumuyla birçok kişi tarafından oldukça sevilecek. Özellikle Avrupa pazarında rekabetin oldukça fazla olduğunu düşünürsek NIO’nun iyi bir reklam politikası ve ekstra ayrıcalıklarla öne çıkması gerekiyor.