Çinli elektrikli otomobil üreticisi NIO, geçtiğimiz yıllarda Avrupa’ya açılmıştı. Avrupa’ya açılmasıyla birlikte şirket, NIO Power Avrupa isimli 10.000 metrekarelik fabrikası için çalışmalara başladı. Şimdi de şirketten yeni bir adım geldi. Çinli üretici Macaristan’da batarya değişim istasyonlarının üretileceğini açıkladı.

Şirketin kuracağı yeni fabrika Eylül itibariyle üretime başlayacak. Fabrikanın Avrupa’daki yapılanmanın kalbi olması bekleniyor. Satış işlemleri, eğitimler, servis hizmetleri ve Ar-Ge çalışmaları buradan koordine edilecek. Batarya değişim istasyonlarının da üretimi araçlarla birlikte bu fabrikada olacak.

Galeri: NIO Batarya Değiştirme (Battery Swap) İstasyonları

NIO, 2021'de Norveç'te NIO ES8 modeliyle Avrupa pazarına giriş yaptı. 2022’nin başlarında da ilk batarya değişim istasyonu kuruldu. Yeni üretimle birlikte bu yılın ikinci yarısında Almanya’da, Hollanda’da, İsveç’te ve Danimarka’da yeni batarya değişim istasyonları kurulacak. Ayrıca NIO ET7 de kıtada satışa sunulacak.

Şu anda şirketin 1.000’den fazla batarya değişim istasyonu Çin’de bulunuyor. Bu istasyonlar bugüne kadar 10 milyon kez kullanıldı. 2025’in sonuna kadar 4.000 adet istasyonun faaliyete geçmesi bekleniyor. Bu istasyonlar sayesinde kullanıcılar uzun yolda beklemeden dolu bataryalarla araçlarının bataryalarını değiştirebiliyorlar. Ayrıca kullanıcılar ilk satın alma maliyetini düşürmek için bataryayı aylık kiralayabiliyorlar.

NIO tarafından paylaşılan bilgilere göre Power Swap Station 2.0’da 14 adet batarya bölmesi bulunuyor. Bunlardan 13 tanesi bataryalarla doluyken diğeri boş batarya için ayrılmış. İstasyonlar günde 312 batarya değiştirebiliyorlar ve her bir değişim işlemi 4.6 dakikada tamamlanıyor.