Yeni nesil bir RS6 Avant'ın masada olduğunu bilmekten oldukça keyifliyiz. Kendisini, her ne kadar yakın gelecekte görmek için beklememiz gerekiyorsa bile, Ingolstadt'ın merkezinde gelişmekte olan hızlı bir station wagon'un bir gün bizimle olacağı gerçeği bize yetiyor.

RS6 Avant'ın mevcut nesli, on yılın ortasına geldiğimiz zaman emekli olacak. Aracın halefi ise, 2025'in sonlarında veya 2026'nın başlarında kapımızı çalacak. Temel olarak yeni aracın hibrit bir güç aktarma organı tarafından destekleneceğini zaten halihazırda biliyorduk. Bununla birlikte, yeni RS6 Avant'ın büyük radikal değişikliklerle gelme ihtimali de yadsınamayacak derece fazla.

Galeri: Audi RS6 Avant 20. Yıl Dönümü

Audi Sport'un eski başkanı ve markanın şu anki Ar-Ge başkanı Stephan Reil, "Gelecek nesilde size daha fazla hibritleşmeye tanık olacağımızı belirtebilirim. Tamamen elektrikli araçlara giden yol, bunun bir parçası." dedi. Bu aşamada mevcut RS6 Avant'ın, 4.0 litrelik ikiz turbo V8, hafif hibrit bir sistem tarafından desteklendiğinin altını çizmek isteriz. Halefi ise şarj edilebilir hibrit teknolojisini benimseyecek. Audi RS6 Avant 2026 yılında geldiği zaman, şirketin içten yanmalı motora sahip son hızlı station wagon'u olarak kayıtlara geçecek. 

Reil, “C6'dan yaklaşık bir nesil sonra CO2 emisyonlarının giderek daha önemli hale geldiğini gördük. Bununla birlikte C7'de V10'dan V8'e küçültmeler yaptık, silindir devre dışı bırakma özelliğini getirdik ki C8'de de artık 48 voltluk hafif hibrit sistemimiz var." ifadelerini kullandı.

Haberimizin sonlarına doğru gelirken, Audi'nin bu yıl RS6 Avant'ın 20. yılını kutladığını belirtmek isteriz. Önümüzdeki günlerde halefi ile ilgili çok daha fazla bilgi alacağımızı düşünüyoruz!