Elektrikli otomobil şirketi Lucid Group, üretim tahminin bu yıl ikinci kez aşağıya çekti. 2022’nin başlarında yapılan açıklamada şirketin bu yıl içerisinde 20.000 adet Lucid Air üreteceği belirtilmişti. Ardından Şubat ayında yapılan bir açıklamada bu hedef 12.000 ile 14.000 arasında indirilmişti. Şimdi ise yeni açıklamayla tahminler 6.000 ile 7.000 adede indirildi.

Şirketin CEO’su Peter Rawlinson tarafından yapılan açıklamada 2. çeyrekte karşılaşılan olağanüstü tedarik zinciri problemleri bu hedeflerin azaltılmasında büyük rol oynadı. Özellikle çip krizinin dünya genelinde etkilerini tekrardan göstermeye başlamasıyla birçok şirketin başına gelen durum Lucid’in de başına geldi.

Galeri: Lucid Air

Rawlinson açıklamalarının devamında şirketin 37.000 adet Lucid Air rezervasyonu aldığını belirtti. Müşterilerin şirkete güvendiğini de ekleyen CEO, Lucid’in en kısa süre içerisinde bu durumdan kurtulucaklarını söyledi. Her ne kadar durum böyle olsa da 2. çeyrekte yayınlanan raporlara baktığımızda bu yıl içerisinde şirketin sadece 1.405 araç üretebildiğini görüyoruz.

Bu araçlardan ise sadece 1.039 adedi müşterilere teslim edilebildi. Eğer şirketin iddiaları doğruysa talebe oranla üretim çok yavaş ilerliyor. Aracın 90.000 dolardan başlayan premium bir araç olduğunu düşünürsek uzun bekleme süreleri birçok kişiyi rahatsız edebilir. Ayrıca şirketin 2. çeyrek gelirlerinin de 97.3 milyon dolar olması finansal durumun pek de iyi olmadığını gösteriyor.