Uzun zamandır yeni Tesla Model X ve Model S ABD’de satışta. Her ne kadar araçlar merakla beklense de Avrupa’da durum pek de öyle değil. Şirket uzun zamandır iki aracın da siparişini almayı bırakmıştı. Son yapılan açıklamalara göre artık Avrupa’da Model X ve Model S siparişleri kabul edilecek ve teslimatlar bu yıl içerisinde başlayacak.

Tesla tarafından açıklananlara göre araçların teslimatları ilk olarak Kasım veya Aralık aylarında yapılacak. Şu anda araçların çift motorlu versiyonları kıtada satışa sunulmadı. Almanya’da Tesla Model S 137.990 eurodan başlayan fiyatlarla satışa sunuldu. Kardeşi Model X ise 140.990 euroluk bir başlangıç fiyatına sahip.

Galeri: 2021 Tesla Model S

Tesla 2021’in Ocak ayında Model S ve Model X’in satışını durdurma kararı almıştı. Özellikle artan taleplerle birlikte şirket ilk etapta ancak ABD’deki talepleri karşılayabildi. Bir de yeni fabrikalar ile uygun fiyatlı Model 3 ve Model Y üzerine çalışmalar artırılınca Avrupa kıtasındaki planlar ertelendi.

Tesla her çeyrekte 25.000 adet satışı hedeflese de maalesef Model X ve Model S satışları istendiği gibi gitmiyor. Özellikle fiyat pahalılığı sebebiyle birçok kullanıcı Model Y ve Model 3 gibi araçlara yöneliyor. Bu da uygun fiyatlı araçların satışlarını büyük oranda artırıyor.