Ülkemizde ve dünya genelinde elektrikli otomobillerin sayısı giderek artıyor. Özellikle artan akaryakıt maliyetleri sebebiyle birçok kişi elektrikli araçlara yöneldi ve satışlarda patlamalar yaşandı. Bu da şarj istasyonlarının sayısının giderek artmasına sebep oldu ve birçok şirket hizmetlerini sunmaya başladı. 

Bugüne kadar birçok şirket ülkemizde dakika başına maliyet hesaplaması yapıyordu. Bu durum hem birçok müşterinin kafasını karıştırıyordu hem de çeşitli hesaplama problemlerine sebebiyet veriyordu. Yeni yapılan düzenlemeyle birlikte elektrikli şarj istasyonlarında ücretlendirmeler kWh üzerinden yapılacak. Bu düzenleme 1 Ağustos itibariyle uygulamaya girdi ve istasyonlar fiyatları değiştirmeye başladı. Gelin hep beraber fiyatlara yakından bakalım.

ZES

İlk olarak ZES'ten başlayalım. Ülkemizde en fazla seviye 3 DC şarj soketine sahip olan şirket, sunduğu hızlı şarj desteği sayesinde birçok elektrikli otomobil sahibini mutlu etmeyi başarıyor. Türkiye'nin birçok yerinde yer alan şarj istasyonun 2 Ağustos itibariyle fiyat tarifesi şu şekilde:

Tüketim Fiyatlar
AC Tip 2 soketler       6 TL/kWh
DC CCS    7.5 TL/kWh
DC CHAdeMO 7.5 TL/kWh

Eşarj

Eşarj, Türkiye'de ilk kurulan şarj istasyonları arasında yer alıyor. Şirket, diğer istasyonlara kıyasla daha uygun fiyatları sayesinde birçok kişi tarafından seviliyor ve kullanılıyor. Eşarj'ın 2 Ağustos itibariyle güncel fiyat tarifesi şu şekilde:

Tüketim Fiyatlar
22 kVA'a kadar tüm AC Soketler (ACK) 6 TL/kWh
60 kW's kadar tüm DC Soketler (DCK1) 6.5 TL/kWh
Diğer tüm DC Soketler (DCK2) 7 TL/kWh

Sharz.net

Sharz.net de ülkemizdeki önemli şarj istasyonu şirketleri arasında yer alıyor. Yeni düzenlemeyle birlikte şirket de fiyatlarında güncellemeler yaptı. Fakat şimdilik yeni fiyat tarifesine ulaşamadık.

Voltrun

Geçtiğimiz günlerde Voltrun ile keyifli bir röportaj gerçekleştirmiştik. Şirket, Türkiye'deki birçok noktada yer alıyor ve şarj istasyonlarına müşterilerine iyi bir hizmet vermeye çalışıyor. 2 Ağustos itibariyle şirketin fiyat tarifesi şu şekilde:

Tüketim Fiyatlar
AC20 (Konut Özel) 3,91 TL / kWh
AC22 4,82 TL / kWh