Alman otomobil üreticisi BMW, yeni i4 ve iX için geri çağırma yayınladığını duyurdu. Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği Derneği’ne (NHTSA) yapılan bildiride i4 eDrive40 ve i4 M50 modellerinin 2021-2022 versiyonlarının geri çağırılıcağını belirtti. BMW i4’e ek olarak iX’in xDrive50 ve iX M60 versiyonları da çağırmaya eklendi. Toplamda 83 adet elektrikli araç bu durumdan etkilendi.

Yapılan açıklamalara göre araçların pil takımı üretilirken bazı problemler gerçekleşti. Şirket tarafından fabrikalarda yapılan araştırmalarda katot plakalarının hasar gördükleri ortaya çıktı. Eğer araçlarda hasarlı katot plakaları bulunursa ciddi bir yangın ortaya çıkabilir ve can kaybına yol açabilir. Örneğin geçtiğimizde günlerde test edilen BMW i3 yanmıştı.

22 Kasım 2021 ile 30 Temmuz 2022 arasında üretilen toplam 27 BMW i4 ve 56 iX EV geri çağrılıcak. Bu araçların bataryaları tesislerde ücretsiz bir şekilde değiştirilecek. Ayrıca BMW, bu problemden dolayı herhangi bir sorun yaşanmadığı da açıklandı. Pil hücrelerinin Samsung SDI’a ait olduğu da belirtildi.

19 Eylül’e kadar şirket tarafından araç sahiplerine bildirim yollanacak. Bildirimin ardından parça gelene kadar araç sahiplerine ikame araçlar verilecek ve ulaşımları sağlanacak. Bu tarz bir sorun kısa bir süre önce Chevrolet Bolt’un da başına gelmişti.