Hazırlayan: Cihan Demir

Apple’ın elektrikli ve otonom sürüş sistemine sahip bir otomobil geliştirdiği uzun zamandır konuşuluyor ve şimdi şirketten ciddi bir hamle geldi. Apple, Lamborghini’nin 20 yıllık çalışanı, Luigi Taraborelli’yi işe aldı. Taraborrelli, Lamborghini’de şasi ve araç dinamiği başkanlığı görevini yürütüyordu.

Galeri: Motor1 Apple Car render

Apple’ın bu hareketi otomobil üretme konuşunda ne denli istekli olduğunu kanıtlar nitelikte üstelik onca aksilik ve yanlış giden şeylere rağmen.

Tecrübesiyle Taraborrelli, Apple’ın EV ekibindeki en üst düzey yöneticilerden biri haline geldi.

Taraborrelli, Huracan Sterrato, Asterion gibi konseptlerin yanı sıra Urus, Huracan, Aventador gibi modellerin üzerinde de çalışmış bir uzman. Linkedin profiline göre aynı zamanda Lamborghini’de yol tutuş süspansiyonlar, frenler ve jantlar gibi alanlarda da denetlemeler yapmış.

Apple aynı zamanda bu yılın başlarında araç güvenliği konusunda projede kendilerine liderlik etmesi için 31 yıldır Ford’da çalışan bir uzmanı daha ekibine kattı. Tabii BMW’nin elektrikli otomobil projelerinin eski lideri Ulrich Kranz’da var.

Apple’ın araç projesinde BMW, Mercedes, Tesla, Aston Martin, McLaren, Porsche gibi şirketlerde daha önce üst düzey yöneticilik yapmış bir çok insan bulunuyor.

Apple’ın elektrikli otomobili neye benzeyecek?

Motor1 Apple Car render
Motor1 Apple Car render

Apple’ın amacı direksiyon simidi ve pedalları olmayan, otonom bir otomobil üretmek. Apple bu üretimi gerçekleştirmek için sadece kendi teknolojisini kullanacak.

Ancak bu işe alımların yanı sıra Apple geçtiğimiz zamanlarda otomobil projesinin başkanı ve yapay zeka uzmanı Doug Field’i kaybetmişti. Şu an otomobil projesi şirketin Apple Watch ve sağlık yazılımı ekibinde bulunanları denetleyen Kevin Lynch ve şirketin makine öğrenimi başkanı John Giannandrea tarafından yönetiliyor.