Rolls-Royce, 2023’ün dördüncü çeyreğinde yeni elektrikli Spectre modelini satışa sunmayı planlanıyor. Bu da aracın geliştirilmesi için hala uzun bir sürenin olduğu anlamına geliyor. Bu yılın başlarında aracın soğuk hava testi gerçekleşmişti. Şimdi de araç Fransız Rivierası’nda test ediliyor. Bu sayede araç 625.000 km’lik testi tamamlamış olacak.

Rolls-Royce aracın 2022’nin başlarında yüzde 25 oranında tamamlandığını duyurmuştu. Yeni yapılan çalışmalarla birlikte aracın tamamlanma oranı yüzde 40’a yükseldi ve aracın sürtünme katsayısı 0.26’dan 0.25’e indirildi. Bu sayede araç en aerodinamik Rolls-Royce olmaya devam ediyor.

Galeri: Rolls-Royce Spectre Fransız Rivierası’nda

Rolls-Royce aracın yeni elektronik devrilme stabilizasyonu sistemini test etmek için aracı Fransa’ya götürüyor. Yeni sistem sayesinde araç uydu destekli navigasyondan aldığı bilgilerle yolun ilerleyen kısımlarında yer alan virajları algılayacak ve ona göre viraj denge çubuklarını ayarlayacak. Bu da aracın sihirli halının üzerinde sürüş hissiyatını sunmasına yardımcı olacak.

Yeni Rolls-Royce Spectre, yeni Cullinan ve Phantom modellerinin kullandığı lüks mimariye sahip olacak. Spectre şirketin bugüne kadarki en sert gövdesine sahip olacak ve 1.5 metrelik kapılarıyla fark yaratacak. Eklenen çelik parçalarıyla güçlenen gövdeye ek olarak diğer araçlara kıyasla daha fazla veri işleyebilen özel bir elektrik mimarisi de bu araçta sunulacak.

Aracın fiyatı ve motoruyla ilgili henüz bir bilgi bulunmuyor. Şirketin 2.6 milyon kilometre aracı test etme hedefi bulunuyor. Bu da hala aracın testlerin başlarında olduğunu gösteriyor. İlerleyen günlerde elektrikli araç tamamlandıkça daha fazla bilgi elimize ulaşacak.