Elektrikli otomobillere gümrük vergisi kararı! Gece Resmi Gazete'de yayınlanan Cumhurbaşkanı Kararı'na göre 8703.80.10.00.00 Gümrük Tarife İstatistik Pozisyonlu (GTİP), “Sadece elektrik motorinden tahrikli olanlar” başlığı altındaki yeni elektrikli otomobillerin GTS (Genelleştirilmiş Tercihler Sistemi) ülkelerinden ithalatında yüzde 10 oranında ilave gümrük vergisi alınacak.

Genelleştirilmiş Tercihler Sistemi; AB, ABD, Japonya, Kanada, Avustralya, Norveç, İsviçre ve ülkemiz tarafından uygulanan bir sistem. Bu sistem, gelişmekte olan ülkelerin dış ticaretinde büyük rol oynuyor.

Kısacası yeni gümrük vergisi tüm elektrikli otomobillere temas etmeyecek. AB ile olan ticaret anlaşması kapsamında bölgeden gelen modellerde ekstra vergi görmeyeceğiz. Fakat Endonezya, Hindistan ve Vietnam gibi ülkelerden gelen modellerde yüzde 10 vergi alınacak.

Bildiğiniz üzere hem Hindistan hem de Vietnam kendi elektrikli otomobillerini üretme konusunda kararlı. Özellikle Vietnam hükümeti tarafından desteklenen VinFast, kısa süre içerisinde Avrupa'ya açılmayı hedefliyor. Bu ekstra gümrük vergisinin, markanın Türkiye'ye girip girmeyeceğini belirlemesi muhtemel.

Hindistan dendiğinde ise akla Tata Motors geliyor. Elektrikli girişimlerini artıran üreticinin bu kararın ardından neler yapacağı merak konusu.

Düzenlemenin detayları geldikçe biz de haberimizi güncellemeyi sürdüreceğiz. InsideEVs Türkiye'yi takipte kalmayı unutmayın.