Tarihin ilk elektrikli MINI crossover modelinin adı Aceman oldu. Yeni konseptini resmen tanıtan İngiliz üretici, gelecekteki tamamen elektrikli ürün gamının tasarım diline de ışık tuttu. Markanın ısrarla "üretime hazır bir konsept" olarak tanımladığı Aceman, tasarım detayları ve boyutları ile pek çok MINI tutkununu şaşkına uğratacak gibi görünüyor.

MINI, Aceman isimli konseptini üretim bandına çıkartma konusunda ısrarcı. Marka her ne kadar modelin üretime hazır olduğunu söylese de, üretim versiyonunda bazı görsel değişiklikler yaşanacağına olan inancımız tam.

MINI Aceman Konsepti
MINI Aceman Konsepti

Konsept model tam 4.05 metre uzunluğa ve 1.99 metre genişliğe sahip. 20 inçlik jantlar üzerinde yükselen Aceman, yaklaşık 1.59 metre yüksekliği ile de dikkat çekiyor. Gövdenin parlak neon renklerle süsleneceğini de belirtelim.

Aceman konseptinin yüzüne baktığımızda, MINI'nin geleceğini net bir şekilde görebiliyoruz. Elektrikli bir model olduğu için ızgaraya ihtiyaç duymayan Aceman, bunun yerine panjuruna "Union Jack" bayrağını yansıtabiliyor. 

MINI Aceman Konsepti

Konseptin, geleneksel MINI modellerinden ayrışan bir diğer tasarım detayı ise far takımları. Markanın alametifarikası olan yuvarlak far tasarımları, yerlerini daha keskin hatlara sahip türevlerine bırakmış. Işıklandırma takımlarının dış kısmını gündüz farları oluştururken, iç kısımda LED elemanlar kullanılmış.

Bu parlak ama bir o kadar minimalist görünen tasarım dili, kabin içerisinde de karşımıza çıkıyor. Standart MINI modelleri gibi yuvarlak kadran tasarımını kullanan Aceman, bu noktada Tesla'ya selam çakarak her şeyi orta konsolda bulunan büyük bir ekranda toplamış. Böylece kabinde çok daha minimalist ve sade bir görünümün ortaya çıkması sağlanmış.

Galeri: MINI Aceman Konsepti

Bilgi eğlence sisteminin hemen altında bulunan fiziksel tuşlar sayesinde de aracın sürüş modları ve pek çok diğer detay kontrol edilebilecek.

Konsept modelde kalacağını düşündüğümüz bir teknoloji ise projektörler. Fotoğraflarda görebileceğiniz gibi bu projektörler, ön konsolun tamamına yayılan görseller yansıtabiliyor. MINI, bu sayede haritadaki konumunuz gibi detayları ön konsola yansıtabileceğinizi ifade ediyor. Göreceğiz...

Aceman, 23 Ağustos'ta düzenlenecek Gamescom'da resmen tanıtılacak.