General Motors 26 Temmuz’da yeni anlaşmalarını duyurdu. Özellikle elektrikli otomobil pazarının büyümesiyle birlikte bu alanda çalışmalarını artıran şirket önümüzdeki yıllardaki batarya tedarikinde problem yaşamamak için iki yeni anlaşma yaptı. Bu anlaşmalardan biri LG Chem ile gerçekleşirken diğeri de Liven ile yapıldı.

Bu anlaşmalar bu sıralar çok büyük önem arz ediyor. Son zamanlarda yapılan açıklamalara göre ham madde doğru kullanılmazsa ilerleyen yıllarda elektrikli otomobillerin üretimi hayal olabilir. Ayrıca Tesla CEO’su Elon Musk’da insanları madencilik yapmaya teşvik etti ve dikkatlı olunması gerektiğini belirtti.

Galeri: 2023 Chevrolet Silverado EV

Bu durumlardan dolayı birçok otomobil üreticisi stoklarını yapmaya hazırlanıyor. Automotive News tarafından paylaşılan bilgilere göre GM, katot aktif malzemesinin yanı sıra kobalt, lityum ve nikel gibi pil yapımında kullanılan ürünlerin tedariki için birçok yerlerle görüşüyor. Ham maddeler şirket için önem taşıyor çünkü 2025 yılında şirketin her yıl 1 milyon elektrikli otomobil üretme hedefi bulunuyor.

Yeni LG Chem ile yapılan anlaşmaya göre 2030 yılına kadar şirket, 968.000 ton katot malzemesi alacak. Yapılan açıklamaya göre bu malzeme önümüzdeki 8 yıl içerisinde üretilecek 5 milyon elektrikli araç için yeterli olacak.

Ayrıca raporlara göre katot malzemesi bataryaların yüzde 40 oranında maliyetini oluştuyor ve lityum ve nikel gibi birçok maddeyi içerisinde barındırıyor. Liven ile yapılan anlaşmaya göre 2025’ten itibaren 6 yıl boyunca lityum hidroksit alınacak.