Elektrikli otomobiller yıllardır şirketler için zorlu bir süreç oldu. Özellikle kullanılan maddelerden dolayı fiyatlarının aşırı yüksek oluşu kar marjlarını azalttı ve üreticilerin bu konuda geri kalmasına sebep oldu. Porsche tarafından yeni yapılan açıklamaya göre üretici elektrikli otomobillere inanıyor ve ilerleyen zamanlarda kar marjının içten yanmalı modellerden daha iyi olacağını belirtiyor.

Volkswagen Grubu'nun spor otomobil üreticisi Porsche, geçtiğimiz hafta sermaye piyasaları gününde yaptığı açıklamada elektrikli otomobillerin kar marjlarının içten yanmalı otomobillerden daha fazla olacağını söyledi. İki yıl içerisinde elektrikli otomobillerin içten yanmalılarla aynı kar marjına sahip olacağını belirten şirket, hedef kar yüzdesini yüzde 16'dan yüzde 20'ye çıkardı.

Galeri: 2022 Porsche Taycan

Bu yılın dördüncü çeyreğinde halka arz olması planlanan Porsche, önümüzdeki 10 yıl içerisinde satılan her 10 modelden 8'inin elektrikli olacağını ve 2031 yılında premium araç piyasasının yüzde 50'sinin elektrikli otomobillerden oluşacağını belirtti. Şu anda şirketin halka açılma kararı pek de doğru değil. Özellikle tedarik zinciri sıkıntıları burada büyük bir rol oynuyor. Ayrıca fiyatlarının yüksekliği de devam ederse EV modası geçebilir ve markanın kar hayalleri suya düşebilir.

Şu anda elektrikli otomobillerin kar marjı birçok şirketin kafasında soru işareti olarak bulunuyor. Her ne kadar kar artsa da içten yanmalılar kadar gelir sağlamıyor ve fiyatların yüksekliği satış adetlerini düşürüyor. Her ne kadar Taycan 911'in önüne geçse de karlılık açısından 911 daha iyi bir gelir sağlıyor. Ayrıca yeni piyasaya sürülecek elektrikli Porsche Macan, içten yanmalı modelden çok daha pahalı olacak.

Bu pahalılık sonucunda müşterilerin otomobil alma istekleri azalıyor ve satışlar içten yanmalı modellere göre düşük gerçekleşiyor. İlerleyen günlerde geliştirilecek yeni teknolojiler elektrikli otomobil pazarındaki maliyetleri düşürebilir ve kar marjını artırabilir.