Hazırlayan: Cihan Demir

Sürdürebilirlik, teknoloji ve kapsayıcılık el ele ilerlemelidir. Engelli insanların, elektrikli mobiliteden daha fazla yararlanması için Mini markası özel bir versiyon geliştiriyor. Sadece ellerinizi kullanarak otomobil kullanabilirsiniz. MINI markası kapsayıcılık adına her ayrıntıyı düşünmüş.

MINI Cooper SE’nin gelişim süreci, BMW Group Sürüş Deneyimi programının eğitmeni Tina Schmidt – Kiendl’dan ilham alıyor. Tina, elektrikli sandalye kullanılıyor ve bu nedenle hareket kabiliyeti kısıtlı insanların ihtiyaçlarını anlamak için en doğru kişiydi.

Galeri: Mini Cooper SE Engelli Bireyler için Özel Versiyonu

MINI’nin iç mekanı, direksiyon simidinin ön yüzüne bir halka takılarak değiştirildi. Bu sayede avucunuzun içiyle bu halkayla bastırarak gaz pedalına komut verebiliyorsunuz. Bu sayede engelli kişiler hem direksiyonu tutup hem de aynı zamanda otomobile daha iyi hakim olabiliyorlar.

Sol tarafta ise bir fren bulunuyor. Sağ taraftaki düzenekte ise farklı formda bir el freni bulunuyor. Bunlara ek olarak engelli sürücülerin yanlışlıkla dokunmasını ve çarpmasını önlemek için otomobilin diğer pedalları özel bir kapakla kapatılmış. Kullanım pratikliği açısından ele alırsak MINI gibi elektrikli otomobillerde zaten rejeneratif frenleme bulunuyor. Bu da engelli sürücüler için kullanması daha konforlu bir sürüş deneyimi demek.

Ellerinizi direksiyonun üzerinde bulunan halkadan çektiğinizde aracın frenleme yaptığını hissedebilirsiniz. Engelli insanların direksiyon başında kendilerine güvenmeleri ve güvenliklerini arttırmaları için MINI, Almanya’nın Münih yakınlarındaki bir merkezde kurs vermeye başladı. Burada sürücüler çeşitli yol yüzeylerinde frenleme yapmayı ve acil durum manevralarını öğrenebiliyorlar.

Tabii iş sadece sürüş kısmında bitmiyor. Otomobiller her ne kadar daha kapsayıcı olsalar da şarj istasyonlarının da aynı oranda kapsayıcı ve engelli insanlara daha konforlu bir deneyim yaratması için yeniden dizayn edilmesi gerekiyor.

MINI Cooper SE modelini tanıtırken Tina Schmidt- Kiendle, tekerlekli sandalye kullanan kişiler için şarj portlarının yukarıda olmasının zorlayıcı olduğundan bahsediyor. Bu nedenle şarj istasyonu ile ilgili çalışmalar yapan kurumları şarj portlarını daha uygun yüksekliklere yerleştirmeleri gerektiği konusunda da uyarıyor.