Tesla’nın CEO’su Elon Musk, dün gerçekleşen şirketin 2022’nin 2. çeyrek kazanç çağrısına katıldı. Çağrıya katılan Musk, şirketin gelecekteki modelleri ve tesislerindeki üretim iyileştirilmelerinden bahsetti. CEO, ilk olarak konuşmasına Austin ve Berlin fabrikasındaki üretim iyileştirmelerine değindi.

"Üretim süreçlerinde birçok geliştirme yaptık. Geliştirmelerle birlikte dünyanın en büyük ve en iyi dökümlerini yapıyoruz. Bununla birlikte Austin ve Berlin'de birim kapasite başına gövde kaynak robotu sayısını yüzde 70 oranında azalttık."

Bu sayede şirketin kaporta bölümünde çalışan sayısı normalden 3’de 1 oranında az ve daha hafif gövdeler uygun fiyatlarla kullanıcılara sunuluyor. Ayrıca Musk, üretim süreçlerinin basitleştirilmesiyle birlikte Cybertruck ve gelecekteki modellerin rahatlıkla bir adım ileriye gidebileceğini belirtti.

"Cybertruck ve şu anda bahsetmeye pek hazır olmadığımız gelecekteki ürünlerle yepyeni bir basitlik düzeyi ve üretim iyileştirmeleri getireceğiz. Bunları gelecekte açıklamanın çok heyecan verici olacağını düşünüyorum."

Elon Musk, Ocak ayında şirketin bu yıl içerisinde yeni bir model geliştirmeyeceğine ve Semi ile Cybertruck üretimlerinin 2023'e erteleneceğini belirtmişti. Bu konu hakkında 2. çeyrek toplantısında konuşulması biraz garibimize gitti. Ayrıca Musk, 2023'ün ortalarında üretime girmesi planlanan Cybertruck modelinin şimdiye kadarki en iyi Tesla olacağını belirtti.

Özellikle bu açıklama sonrasında şirketin piyasaya süreceği yeni modeller merak konusu oldu. Daha önceki söylentiler şirketin Çin'de 25.000 dolarlık giriş seviyesi bir otomobil geliştirdiğini belirtmişti. Bu iddia sonrasında Musk yaptığı açıklamada bunu yalanlayıp şirketin Cybertruck ve Semi ile meşgul olduğunu açıklamıştı. Sonuç olarak yeni modellerle ilgili henüz net bir bilgi bulunmuyor.