Amerika Birleşik Devletleri ordusu yaptığı analizler sonucunda yeni bir karar verdi. Orduya alınacak araçlar için GM Defense ile görüşme yapan Birleşik Devletler ordusu, içten yanmalı modellere veda ederek şirketten yeni GMC Hummer EV satın almayı planlıyor.

GM Savunma Başkanı Steve duMont, yaptığı açıklamada şu sözlere yer verdi: “Birleşik Devletler ordusuna yapacağımız gösteriyle birlikte GM’in kalitesini göstermeyi planlıyoruz. Ayrıca içten yanmalı otomobiller yerine elektrikli otomobillerin gelecekte savunma işlerinde nasıl kullanılabileceğine dair bir demo yapacağız ve kendimizi kanıtlayacağız.”

Galeri: 2022 GMC Hummer EV İlk Sürüş

2021’de GM Defense, GMC Hummer EV’yi ışıklı bir keşif aracına çevireceğini açıklamıştı. Özel üretilecek model seri üretim versiyonun çerçevesini, bataryasını ve güç ünitelerini kullanacak. Aracın gövdesi ise askeri amaçlara uygun olarak değiştirilecek ve yeniden dizayn edilecek.

Bu aracın normalde 2022 yılında hazır olması gerekiyordu. Yeni talebin bu araçla ilgili olup olmadığını sormak amacıyla Motor1.com olarak GM Defense ile iletişime geçtik. Şirket tarafından yapılan açıklamaya göre zaten piyada bölüğü için özel bir araç üretildi. General Motors eCrate ünitesiyle üretilen araç 200 beygir güç ve 361 Nm tork üretebiliyor. Ayrıca araç ortalama 110 ile 240 km arasında menzil sunuyor.

Galeri: GM Defense Piyade Bölüğü Tamamen Elektrikli Araç Konsepti

Şu anda Piyada Bölüğü’ne satılan standart araç Chevrolet Colorado altyapısıyla üretiliyor. 186 beygir güç ve 500 Nm tork üretebilen araç 9 askeri personel taşıyabiliyor. 2.8 litrelik motora sahip araç 6 ileri otomatik şanzımanla kombine ediliyor. Ayrıca Canoo da elektrikli bir aracını Hummer EV’ye cevap olarak orduya gönderdi.