Elektrikli otomobillerin yaygınlaşmasına katkıda bulunmak için Stellantis yeni bir program duyurdu. Şirket tarafından yapılan açıklamaya göre “Electric As You Go” adlı programla birlikte isteyen kişiler elektrikli otomobilleri satın almak yerine şirketten kiralayabilecek. Bu program ilk olarak Fransa'da başlatılacak.

Programa katılmak isteyen müşterilerin karşısına Peugeot e-208, Opel Corsa-e ve Opel Mokka-e seçenekleri sunulacak. Bu 3 seçenekten birini seçen kullanıcılar ilk başta ufak bir peşinat ödeyecek. Açıklamada peşinata yer verilse de tam rakamla ilgili henüz şirket tarafından bir açıklama yapılmadı.

2020 Peugeot e-208 GT

Program şu anda 110 €'dan başlayan fiyatlara sahip. Müşteriler araç için 110 €'luk bedeli ödedikten sonra her kilometreleri için 7 cent ücret ödemeleri gerekiyor. Kilometre konusunda alt limit belirleyen şirket, müşterilerin bir ay içerisinde en az 500 km parası ödemesi gerektiğini belirtti. Bu da ortalama her ay minimum 145 € ödemeniz gerektiği anlamına geliyor.

Her ne kadar kilometrenin minimum sınırı olsa da maksimum olarak bir sınır koyulmuyor. Stellantis yaptığı açıklamada 2019 yılında bir Fransız'ın ortalama 1.018 km seyahat ettiğini ve bunun 71 €'ya denk geldiğini belirtti. Fransız biri için toplam ücretinin ortalama 181 € civarında olacağını açıklandı.

Peugeot e-208 ve Opel Corsa-e, eCMP platformu üzerinde inşa ediliyor. 50 kWh'lık bataryalar sahip olan araçlardan e-208, 362 km menzil sunabiliyor ve 136 beygir güç ile 260 Nm tork üretebiliyor. Stellantis bu sayede elektrikli otomobillere geçişin kolaylaşacağını belirtiyor. Bu programdan ilk olarak 2011'den önce dizel ve 2006'dan önce benzinli araç sahibi olanlar yararlanabilecek. Bu sayede eski sürücülerin de elektrikliye geçişi sağlanacak.