Rolls-Royce ve Hyundai, yepyeni bir ortaklığa imza atmak için kolları sıvadı. Buna göre bu iki marka, tamamen elektrikli tahrik ve hidrojen yakıt hücresi teknolojilerini uçak pazarına taşımak istiyor. Markalar arası yapılan anlaşma, beş stratejik nokta içeriyor. İşte detaylar...

Rolls-Royce ile başlayalım. Hatırlatmak isteriz ki, aynı ada sahip otomobil üreticisinin ve uçak bölümünün iki farklı yan kuruluş olarak ilerliyor. İşte daha fazlası: Rolls-Royce Holdings, şu anda dünyanın en büyük ikinci uçak motoru üreticisi olarak biliniyor. Marka aynı zamanda deniz ve enerji sektörlerinde büyük işlere imza atan çok uluslu bir havacılık ve savunma şirketi.

Gel gelelim Hyundai ile yapılan işbirliğine. Rolls-Royce, Güney Kore menşeili otomotiv devini büyük sanayileşme kapasitesine sahip hidrojen teknolojilerinde adeta bir uzman olarak görüyor. Markanın bu konuda RR'ye yeni güç ve tahrik sistemlerinin piyasaya sürülmesinde yardımcı olması öngörülürken, bu işbirliği aynı zamanda Hyundai'nin "Gelişmiş Hava Hareketliliği Bölümü" için yeni güç sistemlerinin geliştirilmesi adına da özel bir anlam taşıyor. Bahsettiğimiz ortak çalışmanın tavan yapacağı nokta ise, yakıt hücreli bir elektrikli uçağın sergileneceği 2025 yılı olabilir.

Rolls-Royce tarafından Rob Watson, “Her şirketin havacılık ve otomotiv sektörlerinden getirdiklerinden yararlanmak ve bunları geliştirmek adına değerli bir fırsat sunan Hyundai ile ortak olmaktan mutluluk duyuyoruz. 'Gelişmiş Hava Hareketliliği Pazarı', bizlere büyük bir ticari potansiyel sunuyor. Bu işbirliği, buna öncülük etme konusundaki ortak hedeflerimizi destekliyor." ifadelerini kullandı.

Son olarak Rolls-Royce hakkındaki gelişmelerden de bahsedelim. Marka, ilk tam elektrikli modelini gelecek yılın sonlarında piyasaya sürmek için mesai yapıyor. Markanın uçak bölümü ise saatte 480 kilometre hıza ulaşabilecek "en hızlı" elektrikli uçak üzerinde çalışmalarını sürdürüyor.