Hazırlayan: Cihan Demir

Meraklıları Porsche’yi spor otomobilleri için takdir ediyor ancak Porsche uzun zamandır Macan ve Cayanne gibi yıllardır satış listelerinde olan SUV’ler geliştiriyor. 2023’te yeni nesil Macan’ın tanıtılmasıyla SUV satışları daha da iyi bir hale gelecektir.

Bu hafta Porsche’nin Weissach’taki Ar-Ge Merkezinde düzenlenen Porsche Sermaye Piyasaları Günün’de konuşan, markanın CEO’su Oliver Blume, SUV ailesinin genişleyeceğini duyurdu.

Galeri: Porsche Macan EV Casus Fotoğraflar

“Çekici portföyümüze tamamen yeni ve lüks tamamen elektrikli bir SUV modeli eklemeyi planlıyoruz” açıklamalarını yapan CEO yeni SUV ile ilgili bilgilerde verdi.

Macan EV’den daha büyük ve daha pahalı olacağına inandığımız SUV ile ilgili şu sözleri söylüyor Porsche CEO’su: “Bu model otomotiv segmentindeki konumumuzu daha da genişletecek. Özellikle kar marjı yüksek segmentleri düşünüyor ve bu şekilde yeni satış fırsatları yaratmayı hedefliyoruz.”

Bu yeni ve daha büyük elektrikli SUV modeli yakında tanıtılacak olan Macan EV, sıfır emisyonlu 718 modelleriyle birlikte, Porsche’nin toplam satışlarının yüzde 80’nini oluşturacak.

Bu yılın başında Automobilewoche tarafından yazılan bir habere göre Porsche’nin yeni modeli kendisinin üretmek istediği ve bunun için 100 milyon dolarlık bir yatırım yapmak istediği söyleniyordu. Bu habere göre yeni model Hannover’da VW Ticari Araçlar tarafından üretilecekti.

Ancak Porsche sonunda aracı Leipzig’teki tesislerinde üreteceğini açıkladı ve VW’nin Artemis projesinde yer almak yerine yeni SUV’nin Porsche ve Audi tarafından geliştirilen KKD platformunda üretileceği söylendi. Premium Platform Electric ismi verilen platform 2023 yılında ilk modellerini Macan EV ve Q8 E-Tron ile piyasaya çıkarmış olacak.