Tesla, geçtiğimiz aylarda üretimi artırabilmek için Almanya’da ve Teksas’ta yeni fabrikalar açtı. Gigafactory Berlin bir haftada 1.000 Tesla Model Y üreterek önemli adımlar atarken Giga Texas için durumlar pek de öyle değil. Özellikle yapısal sorunlar ve 4680 tipi batarya hücrelerinden dolayı üretim çok yavaş ilerliyor.

Geçtiğimiz günlerde drone pilotu Joe Tegtmeyer tarafından yayınlanan görüntülere göre Giga Texas’ta işler düzelmeye başladı. Drone pilotu tarafından aktarılan bilgilere göre her gün 100’den fazla Model Y’nin kamyonlarla dışarıya gönderiliyor. Bu da üretimin 100’den fazla olduğunu bizlere gösteriyor. Tegtmeyer’in tahminine göre fabrika bir günde 150 araç üretiyor. Bu durum haftada 1.000 araç yaklaşıldığını bizlere gösteriyor.

 

Joe Tegtmeyer yaptığı açıklamada şu sözlere yer verdi: “Model Y üretimi yeni bir boyuta geçiyor ve şu anda haftada 1.000 araca yaklaşıyor. Umarım yakında Tesla'dan bu konuda resmi bir onay alırız. Şu anda tırlar sürekli tesise gelerek üretim çıkan araçları alıyorlar. Anlaşılan üretim hiçbir sıkıntı olmadan rahatça ilerliyor.”

Ayrıca batarya katot tesisinin de inşaatın hızlıca ilerlediği aktarılan bilgiler arasında. Drone uçuş videosuna baktığımızda fabrikanın tepesinde yer alan “TESLA” şeklindeki güneş panelleri dikkat çekiyor. Her ne kadar Nisan’dan beri üretim yapılsa da fabrikanın bitmesi için hala zaman gerekiyor.