Son zamanlarda yaşanan tedarik zinciri problemleri ve savaşla birlikte birçok şirket ekonomik sıkıntıya girdi. Bu sıkıntı sonucunda hem üretimlerde azalma meydana geldi hem de işten çıkarmaların sayısı giderek arttı. Geçtiğimiz günlerde Tesla bazı işten çıkarmalar yapacağını duyurdu. Bunun ardından şirketin CEO’su Elon Musk Rivian’a da maliyetlerinin düşürülmesi gerektiğini belirtti. İşte karşısınızda iki firmanın da benzer izlediği politikalar.

İlk olarak Rivian’dan başlayalım. Şirketin CEO'su RJ Scaringe tarafından paylaşılan bir mektuba göre Rivian Cuma günü yapacağı toplantıda işten çıkarmalara değinecek. Scaringe, mektubunda ekibin değerlendirilmesi gerektiğini ve işten çıkarma yapmaları durumunda düşünceli davranacaklarını belirtti. Ayrıca şirketin her ne kadar finansal açıdan iyi durumda olduğunu söylese de bazı projelerin ertelendiğini doğruladı.

Galeri: 2022 Rivian R1T

Buna ek olarak Tesla’nın CEO’su Elon Musk, Lucid ve Rivian’ın ani bir değişiklik yapmaması durumunda batacağını açıkladı. Her ne kadar diğer şirketler için Musk böyle bir açıklama yapsa da geçtiğimiz günlerde Tesla da çalışanlarının yüzde 10’unu işten çıkaracağını duyurmuştu.

Reuters’ın haberine göre Tesla San Mateo’daki ofisinde çalışan 229 kişiyi daha işten çıkarmayı planlıyor. Bu işten çıkarmayla birlikte şirketin San Mateo ofisi tamamen kapanacak. Ofisteki çalışanların Full Self Driving teknolojisi için çalıştığını düşünürsek bu durum şirket için iyi olmayabilir.

Bunlara ek olarak iki şirketin de şu anda idareli bir şekilde ilerlemesi gerekiyor. Rivian CEO’su yaptığı açıklamasında şirketin dünyadan ayrı olmadığını ve sürekli büyüyebilmek için belli bir kaynağa sahip olması gerektiğini belirtti. Peki, sizin düşünceleriniz neler? Sizce işten çıkarmalar yapılmalı mı?