ABD'nin Enerji Verimli Ekonomi Kurulu (ACEEE) tarafından geçtiğimiz günlerde paylaşılan bir çalışmanın sonucuna göre, GMC Hummer EV adlı elektrikli Hummer amblemli pick-up araç, içten yanmalı motorlu bir Chevrolet Malibu'dan (ABD'nin çok yakan büyük sedanlarından birisi) bile daha fazla emisyon değerine sahip. Bu haberi sizlerle geçtiğimiz günlerde paylaştık.

Şimdi ise GMC markasını bünyesinde bulunduran General Motors'tan konuyla ilgili bir açıklama geldi. GM, elektrikli Hummer'ın Chevrolet Malibu'dan daha fazla emisyon değerine sahip olmasını, bu aracın "performans odaklı bir EV" olmasına bağladı.

Açıkçası GM bu konuda haklı da. Çünkü günümüzde 4.5 ton civarında olup da 3 saniye civarında 0-100 km/s hızlanmasını tamamlayabilen başka bir araç düşünülünce, akla pek de bir seçenek gelmeyecektir. Tabii aracın böylesine yüksek ağırlığı karşısında böyle bir performans verebilmesi için de büyük elektrik motorları ve büyük batarya paketi gibi donanımlara ihtiyacı oluyor.

"Ayrıca, elektrikli GMC Hummer EV, nasıl Chevrolet Malibu'dan daha fazla emisyon salabilir ki? GMC Hummer EV'nin egzoz sistemi bile yok!?" diye düşünecek olursanız da elektrikli araçların dolaylı yoldan bu salınımlara sebep olduğunu belirtebiliriz. Yani aracın şarj istasyonlarından çektiği elektriğin santrallerde üretilirken ortaya çıkardığı salınıma kadar giden uzun bir döngüden bahsediyoruz.

GMC Hummer EV'nin dolaylı yoldan sebep olduğu CO2 salınım değeri 1 mil (1.6 km) mesafede 341 gram iken, Chevrolet Malibu'nun aynı değerinin 320 gram şeklinde olduğunu da belirtmiş olalım.

General Motors'un bir sözcüsü ayrıca GMC Hummer EV gibi etkileyici bir elektrikli aracın, birçok kişiyi elektrikli otomobil camiasına kazandırdığını da belirtiyor. Örnek olarak da Hummer EV siparişi veren insanların %75'inin ilk defa bir elektrikli otomobile geçeceği gösteriliyor.

Galeri: 2022 GMC Hummer EV