Audi ve Porsche'nin yeni nesil üst düzey lüks elektrikli araçları geliştirilmeye devam ediyor. Her ne kadar geliştirilmelerde önemli yol kat edilse de bazı sorunlar can sıkabiliyor. Bunlardan birinin de yazılım sorunu olduğu iddia ediliyor. Yayınlanan bir rapora göre, Audi, Porsche ve Bentley'in yaşadığı yazılım sorunlarının süreci önemli ölçüde yavaşlattığı, bunun da yeni ürünlerin piyasaya sürülmesini teorik anlamda ertelemeye zorladığı belirtiliyor.

Automobilwoche'in iddiası, Volkswagen Grubu'nun yazılım bölümü Cariad'ın holdingin yeni nesil elektrikli araçları için gereken yazılımı geliştirmek için fazla mesai yaptığı yönünde. Şirketin yazılım mühendisliği ekibinin, projelerinin çoğunda programın çok gerisinde olduğu bildiriliyor ki bu hiç de iyi bir haber değil. Potansiyel anlamda üç lüks otomobil üreticisinin yeni elektrikli modellerini erteleme ihtimali var.

Galeri: Porsche Macan EV Casus Fotoğraflar

Bu minvalde Audi'nin yeni amiral gemisi EV'sini başlangıçta planlanandan yaklaşık üç yıl sonra karşımıza çıktığını görebiliriz. Bu, 2027'ye tekabül ediyor. Aracın, Seviye 4 otonom sürüşü destekleyen 2.0 yazılım nesli ile piyasaya sürülmesi gerekiyordu. Geliştirilme programının gerisinde kalınca, henüz tamamlanmadığı belirtilen ara yazılım 1.2'nin yeni bir sürümünü kullanarak karşımıza çıkacak.

Porsche tarafı ise, bu yıl içinde piyasaya sürülmesi beklenen tamamen elektrikli Macan'ın son rötuşlarını yapmakla meşgul. Yayınlanan rapora göre ise elektrikli SUV gelecek yıl tanıtılacak ve Almanya'nın Leipzig kentinde üretilecek. Porsche'ye yakın bir kaynak, yazılım konusunda hala sıkıntıların olduğunu bildiriyor.

Son olarak Bentley tarafına geldik. Marka, on yılın sonuna kadar yalnızca pille çalışan modellerin satışa sunulması planını ertelemek durumunda kalabilir. Markanın ilk elektrikli SUV'si olan elektrikli SUV'nin 2025'te gelmesi planlanıyordu fakat an itibarı ile bunun kesin olduğunu artık söyleyemiyoruz. İngiliz menşeili otomobil üreticisi, lansman programını Volkswagen Grubu'nda beliren yazılım geliştirme sorunlarına uyarlamak zorunda kalacak diye düşünüyoruz.