Parça sıkıntısı, savaş ve pandemi gibi sebeplerden dolayı otomobil üretimlerinde büyük sıkıntılar yaşandı. Bu durum otomobil teslimatlarını geciktirdi ve otomobil satışlarında bazı düşüşler yaşandı. Ancak akaryakıt fiyatlarındaki artışla birlikte Tesla’da herhangi bir düşüş yaşanmadı. Tam aksine Kaliforniya Freemont fabrikasındaki güçlü üretim ile otomobil pazarı büyük oranda domine edildi.

Her ne kadar Freemont’ta işler yolunda gitse de durum Teksas, Almanya ve Şangay fabrikaları için iyi değil. Özellikle son yaşanan geri çağırmalarla birlikte Almanya’da üretimde sıkıntılar meydana geldi. Şangay fabrikasında ise COVID-19 sebebiyle kapanmalar meydana geldi ve üretim aksadı. Her ne kadar sıkıntılar olsa da Autonews ve Experian’ın raporlarına göre Haziran 2022 şirketin bugüne kadar en fazla üretim yaptığı ay oldu.

Galeri: 2021 Tesla Model X

Yılın ilk beş ayına baktığımızda sadece ABD’de yeni Tesla araçların sayısı yüzde 66 artarak 179.574 oldu. Experian’a göre BMW 133.209 kayıtla ikinci sırada yerini aldı. Bu satış, geçen yıla göre yüzde 11 oranında daha düşük. Üçüncü sırada ise Japon üretici Lexus 112.296 satışla yerini aldı. Bu satış, geçen yıla kıyasla yüzde 19 oranında daha az.

İlk üç dışına çıktığımızda Alman üretici Mercedes-Benz’in de yüzde 17’lik bir düşüşle 110.584 araç satışı gerçekleştirdiğini görüyoruz.Bir diğer Alman üretici Audi ise yüzde 35 düşüş ile 67.986 satış gerçekleştirdi. Her ne kadar Audi genelde geride kalsa da 6.617 elektrikli otomobil satışı gerçekleştirerek Tesla’nın ardından ikinci sırada yer aldı.

Porsche ise 3.627 elektrikli satışıyla üçüncü sırada yer alırken Mercedes-Benz 3.250 satışla 4. sıradan listeye girdi. Premium markalardan Volvo ve Polestar sırasıyla 3.330 ve 4.118 satış gerçekleştirdi. Her ne kadar diğer otomobil üreticileri de satış gerçekleştirse de uzun bir zaman Tesla’nın pazarda lider kalacağını söyleyebiliriz.