GMC, geçtiğimiz yıllarda sevilen Hummer’ın elektrikli versiyonu olan Hummer EV’yi tanıtmıştı. Özellikle büyük boyutları ve güçlü motoruyla ilgi çekici gözüken araç büyük oranda ilgi gördü ve daha üretilmeden binlerce sipariş aldı. Ancak ortaya çıkan yeni raporlara göre Hummer EV içten yanmalılar kadar karbon dioksit salınımı gerçekleştiriyor.

Devasa Hummer EV yenilikçi tasarımıyla göze çarpıyor. Her ne kadar en çevreci Hummer olarak ortaya çıksa da aracın asıl amacı arazide yüksek performans sağlamak. Enerji israfını azaltmaya ve iklim değişikliğinin etkilerini ortadan kaldırmaya odaklanan kar amacı gütmeyen bir araştırma kuruluşu olan ACEEE tarafından yayınlanan yeni bir rapora göre Hummer EV benzinli otomobillerden daha fazla karbondioksit salınımı yapıyor.

Galeri: 2022 GMC Hummer EV

GM’in diğer elektrikli modellerinden Bolt EV mil başına 92 ​​gram karbondioksit salınımı yaparken yeni Hummer EV mil başına 341 gram karbondioksit salınımı yapıyor. Bu da devase aracın içten yanmalı Chevrolet Malibu’dan 21 gram daha fazla karbondioksit salınımı yaptığı anlamına geliyor.

Her ne kadar aracın normal bir araçtan daha fazla karbondioksit salınımı yaptığını söylesek de içten yanmalı Hummer modellerinin mil başına 889 gram karbondioksit salınımı yaptığını unutmamak gerek. Ayrıca 1.000 beygir güç üretebilen devasa bir araç her ne kadar binek otomobillerden daha fazla salınım yapsa da normal otomobillerden daha çevik bir yapıya sahip.

Genel olarak araç çevreci olmasa da gerçek bir Hummer olduğunu bizlere yüksek karbondioksit salınımıyla gösteriyor. Araç, daha iyi sürüş özellikleri sunabilmek için EV teknolojisini kullanıyor.