Vietnamlı otomobil üreticisi Vinfast, elektrikli otomobillerindeki bataryaları tedarik edebilmek için yeni bir antlaşma yaptığını duyurdu. Tayvanlı pil girişimi ProLogium Technology ile yapılan anlaşmayla şirket, 2024 yılında itibaren elektrikli otomobilleri için gerekli olan katı hal pillerini ProLogium Technology’den tedarik edecek.

Her ne kadar yapılan antlaşmanın tutarı açıklanmasa da tahminlere göre 10 milyonlarca dolarlık bir antlaşma yapıldı. Tayvanlı pil üreticisi 2006 yılında kuruldu. Bugüne kadar otomobillerde ve diğer aletlerde de çok sık kullanılan katı hal pilleri için 500’den fazla patente sahip. Bu durum, şirketi otomobil üreticileri için önemli kılıyor.

Galeri: VinFast Elektrikli Crossover'ları

Geçtiğimiz Ocak ayında Alman otomobil üreticisi Mercedes-Benz, ProLogium ile bir antlaşma yaptığını duyurdu. Bu antlaşmaya göre iki şirket ortak bir fabrika kuracak ve fabrikada üretim 2023 yılı itibariyle başlayacak. Kurulacak tesiste Vinfast’e verilecek katı hal pilleri üretilecek. Ayrıca Vinfast ile Tayvanlı üretici ilerleyen zamanlarda Vietnam’da fabrika kurabilir.

Vingroup başkan yardımcısı ve VinFast Global CEO'su Le Thi Thu Thuy antlaşma sonrası yaptığı açıklamada Vinfast’in teknoloji şirketleriyle antlaşma yaparak en iyi deneyimi sunmak istediğin belirtti. Prologium’un onlar için önemli bir partner olduğunu ve hedeflerini onlar sayesinde gerçekleştirebileceklerini belirtti.

ProLogium da şirketle antlaşmalarından memnun olduklarını dile getirdi. ProLogium, yüzde 100 geri dönüştürülmüş maddeler ile katı hal pillerinin üretimini gerçekleştiriyor.