Üst üste aylarda teslimat ve üretim rekorları kıran Tesla, son çeyrekte bu başarıyı sürdüremedi. Bu dikkat çekici gelişmenin ardından elektrikli otomobil üreticisi Berlin ve Şangay'daki tesislerinde iş durdurma kararı aldı.

Üretici Şangay'daki tesisinde yaklaşık iki hafta boyunca Model Y üretimini durduracak. 18 Temmuz ile birlikte ise Model 3 üretim bandının tam 20 gün boyunca çalışmayı durduracağı öne sürülüyor. 

Galeri: Tesla Giga Shanghai (Tesla Gigafactory 3)

TeslaMag'in iddialarına göre markanın Berlin'deki tesisi ise 11 Temmuz itibariyle iki haftalık bir "tatile" girecek. Yerel Alman kaynaklar, bu tatil sürecinde Tesla'nın üretime hız kazandıracağını öne sürüyor. Ağustos ayında ise yeni üretim süreci başlayacak.

Alman RBB kanalı ise bu sürecin 22 Temmuz'da tamamlanacağı görüşünde. Bild'in raporlarında ise üretim sürecinin neden yavaşladığı konusunda yeni iddialar verilmiş. Her istasyonda sadece 30 saniye harcaması gereken gövdeler, Almanya'daki tesiste her istasyonda 3 dakika kalıyormuş.

Tesla, Almanya'daki tesisinde yılda 500.000 otomobil üretmeyi amaçlıyor. Şimdilik haftada sadece 1.000 adet üretim yapabilen tesis, bu gidişle hesaplanan rakamların 10'da 1'ine ancak ulaşabilecek.

Tesla, her iki tesiste de süreci hızlandırmak adına bu iş durdurma kararını kullanacak. Böylece her iki tesiste de üretimin beklenen seviyelere ulaşması sağlanacak.