Hazırlayan: Cihan Demir

Dünya çapında 59 binden fazla Tesla Model Y ve Model 3, otomatik acil durum çağrı sisteminde oluşan bir hatadan etkilenmiş olabilir.

Federal Motorlu Taşımacılık Otoritesi Almanya’da faaliyet gösteren ve motorlu taşıtlarla ilgilenen bir kurum ve 29 Haziranda sitesinde yaptığı açıklamayla Tesla Model Y ve Model 3’ü geri çağırma kapsamına aldığını duyurdu. Çünkü araçta bulunan bir yazılım hatası, ciddi bir kaza durumunda acil durum servislerinin aranmasını sağlayan e-Call sisteminin arızalanmasına yol açıyor.

Galeri: Tesla Gigafactory Berlin Açılış Fuarı

İyi haber şu ki, sorun Tesla tarafından yayınlanacak bir güncelleme ile giderilebilir bu nedenle Federal Motorlu Taşımacılık Otoritesi Tesla Model Y ve Model 3 sahiplerini, üretici şirketle irtibata geçip yazılım güncellemesi talebinde bulunmaları konusunda sıkı bir uyarıda bulundu.

FTMO’ya göre, dünya çapında 59 bin 129 araç sorundan etkilenmiş durumda. Ancak Almanya’da kaç aracın bu durumdan etkilendiğine dair resmi bir sayı yok.

Reuters, Tesla’nın Berlin yakınlarındaki Model Y ve batarya üretimini sürdürdüğü Rundfunk – Berlin Brandenburg’un ilk geri çağırmaları cumartesi günü yapacağını belirtti.

Ayrıca bu hata Tesla’nın 2022 ikinci çeyreği için teslimatlar da bir önceki seneye oranla yüzde 17,9’luk bir düşüş açıkladığı zamana denk geliyor. Aslında siparişlerin bir önceki seneye oranla bu denli düşük olmasının nedeni, Şangay’daki Giga fabrikasının tedarik zincirinin Covid-19 nedeniyle bozulmasından kaynaklanıyor.

Çin’deki fabrikanın üretimindeki aksaklıklara ek olarak, Tesla ayrıca Teksas ve Berlin’de yer alan tesislerini büyütmek için oldukça büyük bir çaba gösteriyor. Tesla’nın fenomen CEO’su Elon Musk’ın geçen ay yaptığı açıklamada, yeni kurulan fabrikaların pil eksikliği ve Çin’deki tedarik ve lojistik sorunları nedeniyle kendisi milyarlarca dolar kaybettirdiğini ifade ediyor.

Giga Berlin – Brandenburg’da bulunan yeni fabrika teslimatlar son zamanlarda hızlandığı için Teksas’ta bulunan fabrikayla kıyaslandığında üretim ve tedarik zinciri açısından daha iyi bir konumda görünüyor. Üstelik üçüncü bir vardiyanın daha eklenmesiyle Giga Berlin fabrikası artık 24 saat üretim yapabilecek bir kapasitede olacak. Tesla eklenen üçüncü vardiya için aktif olarak çalışabilecek 1000’e yakın personel alımı yapıyor. Son gelen açıklamalara göre Giga Berlin fabrikası haftada yaklaşık 1000 adet araç üretiyor.