Şu anda elektrikli otomobillerin bataryalarında lityum kullanılıyor. Geleneksel pillere nazaran daha uzun pil ömrü sunan Lityum iyon piller için Avrupa Birliği’nden şoke eden bir öneri geldi. Birlik, lityum materyalini toksin üreten maddeler arasına sokmak istediğini belirtti. Bu karar batarya üreticilerini harekete geçirdi.

Batarya üreticileri tarafından AB’ye yollanan mektupta karar sonrasında elektrikli otomobil piyasasının ciddi oranda zarar görebileceği belirtildi. AB, 1980 ile 1990 yılları arasında yapılan çalışmalardan yola çıkarak Lityum madeninin insanların üreme ve gelişme sürecini bozduğu gerekçesiyle zararlı madde kategorisine eklemeyi önerdi.

Volkswagen-MEB-Battery

Eurobat, Uluslararası Lityum Derneği ve Eurometaux gibi kuruluşlar politikacılara yaptıkları açıklamalarda bu kararın endüstriyi büyük oranda zarara uğratacağı ve yatırımları azalmasına sebep olabileceği belirtildi. Ayrıca ilerleyen günlerde Lityum’un tamamen yasaklanan maddelerin arasına alınabilmesinden endişe duydukları da belirtildi.

Uluslararası Lityum Birliği Genel Sekreteri Roland yaptığı açıklamada şu sözlere yer verdi: "Üç lityum tuzu bu yola girerse AB'de istenmeyen sonuçlara yol açabilir. Ayrıca üretilen, rafine edilen, kullanılan ve geri dönüştürülen lityumun uzun vadeli yaşayabilirliğini sorgulanabilir."

Eğer öneri kabul edilirse Volkswagen ve Tesla gibi birçok otomobil üreticisi sıkıntılı bir duruma girecek ve dünya elektrikli otomobil pazarında büyük çöküşler yaşanacak. Ayrıca bu durum elektrikli otomobillere geçiş sürecini de yavaşlatacak.