Hazırlayan: Cihan Demir

Bir çoğumuz EV’lerin gelecekteki otomobil endüstrisini şekillendireceğine eminiz. Üstelik artık sadece çevre dostu değiller ve üst düzey performans gösterebiliyorlar da.

Üreticiler yatırımlarını hızla EV’lerin üretimine aktarıyor ve tüketiciler gibi onlarda geleceğin elektrikte olduğunu düşünüyor.

Galeri: 2021 Tesla Model 3

Peki ya motor sporları? Motor sporları hibrit motorlu araçları senelerdir kullanıyor ve üstelik bunu işin zirve noktasında F1’de yapıyor. Ayrıca ETCR adı verilen motor sporları serisinde üreticiler halihazırda ürettikleri binek otomobillerin elektrikli versiyonlarını yarıştırmaya başladılar bile.

Ancak elektrikli otomobilleri büyük ölçüde ele alan başka bir endüstri daha var. Taksi endüstrisi.

Şaşırdınız değil mi?

Mayıs ayında CarBuzz tarafından yapılan “Uber ve Lyft için en iyi otomobiller” listesinde Tesla Model 3 göze çarpıyordu. Bunun en büyük nedenlerinden biri Tesla Model 3’ün Uber yapanlar için parasının tam hakkını veriyor olması. Geniş iç mekan, mükemmel menzil ve en önemlisi sıfır yakıt tüketimi.

Amerika’da Uber sürücüsü olarak çalışan Heidi Barnes birkaç ay önce Uber yapmak için kullandığı Toyota Camry’sini bir Tesla Model 3 ile değiştirdi. Barnes artık daha teknolojik, daha çevreci ve yakıt için ücret ödemeyeceği bir otomobil kullanıyordu ama onun ilgisini çok daha farklı bir konu çekmişti.

Bahşişler. Bloomberg ile yaptığı söyleşide Barnes, Toyota Camry ile Uber sürücülüğü yaparken ortalama 1 ile 3 dolar bahşiş aldığından, ancak Tesla Model 3 kullandığından bu yana bahşişlerin 10 ile 15 dolara çıktığından bahsediyor. Barnes insanların bahşişleri daha yüksek vermesinin nedeni çevre dostu bir otomobile bindikleri için değil aynı zamanda Tesla Model 3’ün daha premium bir araç olmasından kaynaklı.

Tesla şu an Uber sürücülerini EV’lere geçmeleri için teşvik ediyor. Bu sürücüler içinde araçlarını yenilemek ve EV teknolojisine geçiş yapmak için iyi bir fırsat zira yakıtın galonunun (yaklaşık 3.7 litre) neredeyse 5 dolarları bulduğu Amerika’da yakıttan yaklaşık 150 dolar tasarruf ediliyor.