Son zamanlarda Çin’de tekrardan salgının yayılmasıyla birlikte tedarik zincirlerinde birçok problemler meydana geldi. Ayrıca Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş sonrasında birçok elektronik parçanın şirketlerin eline ulaşaması sebebiyle üretim tesislerindeki üretim azaltıldı. Ortaya çıkan verilere göre Volkswagen’in elektriklisi ID.4 de bu problemlerden nasibini aldı.

Volkswagen, 2022’nin 2. çeyreğinde ABD’de sadece 78.281 adet araç teslim edebildi. Bu rakam, geçtiğimiz yılın aynı zamanına göre yüzde 34 daha az. Ayrıca sevilen elektrikli modeli ID.4’ünse sadece 1.660 adedi teslim edilebildi. Bu durum, geçen seneye göre yaklaşık yüzde 70 oranında bir azalma meydana geldiğini gösteriyor.

Galeri: Volkswagen ID.4 üretim Zwickau

Volkswagen ID.4, 2021 yılının sonunda 40.000’den fazla sipariş alsa da Avrupa’dan ABD’ye araç transferi yapılamıyor. Volkswagen'in Zwickau'daki fabrikası üç vardiyada çalışmaya başladı. Ayrıca Emden'deki üretim de hızlanmaya başladı. Bu durumun ID.4 teslimatlarını bir katkısının olup olmayacağından emin değiliz ancak Chattanooga ve Tennessee’deki üretimin artılması ID.4’ü olumlu etkileyebilir.

Bunlara ek olarak bugüne kadar ABD’de 21.157 adet VW ID.4 satışı gerçekleşti. Ayrıca aracın 2022 versiyonu 2021’e göre geliştirildi ve EPA standartlarına göre yüzde 7 ile 8 daha fazla menzil sunabiliyor.