MG, bundan birkaç ay önce Avrupa'da ve Türkiye'de satışa sunacağı yeni modelinin teaser'larını yayınlamıştı. O model, MG 4 adı ile birlikte resmen tanıtıldı. Çinli MG Mulan'ın platform kardeşi, 2023 yılının ilk çeyreğinde Türkiye'de olacak.

SAIC Motors'un yeni MSP platformu üzerinden yükselecek ilk MG modeli olacak MG 4, tamamen elektrikli yapısı ile dikkat çekecek. Arkadan itişli modelin ağırlık dağılımını 50:50 olarak açıklayan üretici, maksimum sürüş keyfi sunmayı amaçlıyor.

Galeri: 2022 MG 4 Resmi Fotoğraflar

4.287 mm uzunluğa, 1.835 mm genişliğe ve 1.504 mm yüksekliğe sahip olacak model boyutları ile direkt olarak Volkswagen ID.3'e meydan okuyor. MG'nin açıklamalarına göre beş kapılı hatch hem konforlu hem de ferah bir kabin sunacak.

Modelin sadece 110 mm yüksekliğe sahip olan bataryası, MG 4'ün yere yakın bir model olmasına olanak sağlamış. SAIC Motors'un geliştirdiği en ince batarya olarak tarihe geçecek tasarım, yatay olarak dizilmiş pil hücreleri sayesinde bu başarıma ulaşmış.

Bu ince batarya ilk adımda 51 kWh ve 64 kWh'lik versiyonları ile satışa sunulacak. İlk ve küçük olan batarya 350 km menzil sunarken, 64 kWh'lik ünite 450 kilometreye ulaşan bir menzil ile dikkat çekecek. Küçük batarya toplamda 170 bg güç, büyük versiyonu ise 205 bg güç üretebilecek kapasiteye sahip. Her iki versiyon da arkadan itişli olacak.

Modelin en güçlü versiyonu 0-100 km/sa hızlanmasını 8 saniyede tamamlayabiliyor. Azami hızı 160 km/sa olarak belirlenen MG 4'ün ilerleyen günlerde farklı versiyonlarının çıkacağı da resmen çıklandı.