Dünyanın en büyük otomobil üreticileri arasında bulunan Stellantis, yaptığı açıklamalarla birlikte elektrikli otomobillere yönelimi artırmak istiyor. Özellikle grupta yer alan markaların teker teker elektrikli otomobillere geçmesiyle birlikte şirket, bu alanda lider üreticiler arasına girdi. Ancak yapılan yeni açıklamalara göre Stellantis'in elektrikli otomobil üretim maliyetleriyle ilgili bazı endişeleri var.

Stellantis Üretim Müdürü Arnaud Deboeuf, geçtiğimiz Çarşamba günü yaptığı açıklamada grup şirketlerinin 2030'a kadar elektrikli otomobil üretim maliyetlerini yüzde 40 oranında azaltacağını söyledi. Fiat ve Peugeot Grubu, bazı parçaları kendi fabrikalarında üretmeyi ve üreticilere baskı yaparak alış fiyatlarını düşürmeyi planlıyor.

Galeri: Stellantis Elektriklendirme Projesi Yol Haritası

Deboeuf, Fransa'daki fabrikada yaptığı açıklamasında maliyetlerin ucuzlamaması halinde piyasanın çökeceğini belirtti. Şu anda Stellantis önümüzdeki 10 yıl içerisinde ürün gamının yüzde 75'inin elektrikli olmasını planlıyor. Yapılan yatırımları büyük satış adetleriyle ve yeni abonelik sistemleriyle geri kazanmayı hedefliyor.

Avrupa Birliği bu hafta 2035'te içten yanmalı otomobillerin satışını yasakladığını duyurdu. Bu da çoğu üreticiyi elektrikli otomobil üretmeye zorlayacak. Şirketin CEO'su her ne kadar kararı onaylasalar da yeterli hammaddenin olup olmadığından emin olmadıklarını belirtti.

Özellikle Avrupa üreticiler devreye girene kadar (2024-2027) Asyalı üreticilerin hammaddeyi büyük oranda tüketeceği ve bunun Batılı üreticileri riske atacağı belirtildi. Peki, sizce içten yanmalı otomobiller tamamen yasaklanmalı mı?