Hazırlayan: Arda Korkmaz

Dünyanın en büyük elektrikli otomobil üreticisi Tesla, geçtiğimiz hafta maaşlı çalışan elemanlarının yüzde 10’unu 3 ay içerisinde işten çıkaracağını duyurmuştu. Son olarak ortaya atılan iddialara göre bu kapsamda işten çıkarılan çalışanlar arasında Tesla’nın kullanıcıları en çok heyecanlandıran özelliği FSD (Full Self Driving) üzerinde çalışan ekip de bulunuyor.

Konuya hakim kişiler tarafından Bloomberg’e verilen röportaja göre ABD’li elektrikli otomobil üreticisi otonom sürüş sistemleri üzerinde çalışan 200 kişiyii işten çıkardı. Şirketin San Mateo ofisinde Autopilot sürücü yardımı özellikleriyle ilgili müşteri araç verilerini değerlendiren ve etiketleyen saatlik çalışanlar bulunuyor. Bu çalışanlardan 200’ünün işine son verildiği ve geriye kalan 150 çalışanın bazılarının şirketin başka ofislerine gönderildiği belirtildi.

Galeri: Tesla Gigafactory Berlin Açılış Fuarı

Tesla, son zamanlarda işe alımları büyük oranda artırmıştı. Özellikle Teksas, Austin ve Berlin’deki fabrikalara yeni alımların yapılmasıyla şirketin çalışan sayısı 100.000 olmuştu ve Model Y gibi araçların üretimi artmıştı. Ekonomik krizin derinleşmesi sebebiyle şirket çalışanlarını işten çıkarma yoluna başvurdu.

Genellikle işten çıkarılanlar arasında İnsan Kaynakları Uzmanları ve Yazılım Mühendisleri yer alıyor. Çıkarılan kişilerin 1-2 haftalık elemanlar olduğu da gelen bilgiler arasında. 

Şirket verilerin etiketlenmesinin çok önemli olduğunu belirterek San Mateo’daki çalışanların yerini Buffalo ofisine yeni kişiler alarak dolduruyor. Şirket, Buffalo’da bulunan çalışanlarına saatlik daha az bir ödeme yapıyor.