Volkswagen Ticari Araçlar, Volkswagen ID'nin üretimini durdurdu. Görkemli bir şekilde tanıtılan ID ile ilgili bu haber, 2 Haziran 2022'de üretimin başlamasından sadece birkaç hafta sonra kapıyı çaldı. Almanya basınında çıkan haberlere göre, şirket, pillerle ilgili ciddi bir sorun yaşıyor.

EHannoversche Allgemeine Zeitung, Electrive aracılığıyla, şirketin kimlik için pillerle ilgili kalite sorunları yaşadığını aktardı. Aktarılan bilgilerde, yeni bir tedarikçiden gelen ve "başlangıçta bir haftalığına" üretimi durdurmaya zorlayan bazı hatalı hücreler/modüller bulunuyor.

Özellikle altını çizmek istiyoruz ki, resmi olmayan bu bilgiler, menzili etkileyen voltaj düşüşleri de dahil olmak üzere pil performansının hedefin altında kaldığını belirtiyor. VW ID. Buzz'ın, pilleri bu yeni açıklanmayan tedarikçiden alan tek model olduğunun altı çiziliyor. Buradan da anlıyoruz ki, diğer MEB tabanlı modellerde, diğer üreticilerin pilleriyle donatıldığından herhangi bir sorun yaşanmıyor gibi duruyor.

Açıklamayı yapan sözcü, "Şu anda yalnızca ID. Buzz'da kullanılan ve farklı bir tedarikçiden gelen yeni bir pil hücresinde sorun var. Bu nedenle, yalnızca Hannover'deki üretim etkilenir fakat diğer yerler etkilenmez." ifadelerini kullanıyor. Yeni bir tedarikçiden alınan pillerin daha sonra diğer MEB tabanlı modellerde de kullanılması planlanıyordu. Bugün üzerine yoğunlaştığımız bu sorunun, bahsi geçen planı geciktirebileceğini tahmin ediyoruz.

Belirtmeliyiz ki yalnızca 500 Volkswagen ID. Buzz şimdiye kadar üretilmesine rağmen hiçbiri müşterilere teslim edilmedi. Volkswagen Ticari Araçlar, 15.000 adete kadar ID üretmeyi hedefliyor. Bu yıl ve yükseltme aşamasından sonra ise yılda 130.000 adede kadar çıkabilen bir üretim planı olduğunu belirtebiliriz.