Hazırlayan: Arda Korkmaz

Amerikalı otomobil üreticisi Ford, geçtiğimiz günlerde piyasaya sürdüğü elektrikli pick-up modeli Ford F-150 Lightning'in bazı versiyonlarını geri çağırdığını duyurdu. Güvenlik üzerine kurgulanan geri çağırma, 20 inç ve 22 inç dört mevsim lastiklere sahip versiyonları kapsıyor. Yapılan açıklamaya göre problem lastik basıncı izleme sisteminde (TPMS) bulunuyor.

Detaylı açıklamada lastik basıncı izleme sisteminin (TPMS) düzgün çalışmamasından dolayı araçların geri çağrıldığı söyleniyor. Aracın soğuk şişirme basıncı yanlışlıkla 42 psi yerine 35 psi olarak ayarlanmış. Bu da aracın lastik basıncının olması gerekenden 7 psi daha az olsa da aracın uyarı vermeyeceğini ve sürücüleri tehlikeye atacağını gösteriyor.

Galeri: 2022 Ford F-150 Lightning

Geri çağırma sadece 20 ve 22 inç jant lastik kombinasyonuna sahip modeller için geçerli. Hem Pro hem de XLT donanımlarında standart olarak 18" jant ve lastik kombinasyonu geri çağırmaya dahil edilmeyecek. Ford, düşük lastik basıncının yol tutuşunu olumsuz etkileyeceğini ve kazalara sebep olabileceğini belirtti.

Bayilere bu bildirim resmi olarak 27 Haziran'da iletildi. 28 Haziran'da ise bu durumdan etkilenen kullanıcılara ulaşılacak ve araçların Karoser Kontrol Modülü yazılımla güncellenecek. Ayrıca Ford, "Power-Up" güncellemesi ile de bu sorunu çözmeyi planlıyor. Açıklamalara göre geri çağırmadan ABD'de 2.666 ve Kanada'da 220 F-150 EV etkileniyor.