Hazırlayan: Arda Korkmaz

Hyundai, bu hafta tanıtılacak Ioniq 6’nın yeni teaser görsellerini yayınladı. İlk olarak 2020 yılında  Prophecy Concept olarak bizlerin karşısına çıkan araç, seri üretim versiyonuyla bu hafta içerisinde tanıtılacak. Ioniq 6, Tesla’nın en çok satan otomobili Model 3’ün en büyük rakiplerinden biri olacak.

Ioniq 5 Crossover’dan alışık olduğumuz Parametrik Piksel teması yeni Ioniq 6’da da bizlerin karşısına çıkacak. Arka spoiler’a yerleştirilen 3. Fren lambası Parametrik Piksel tasarımıyla çok ilgi çekici gözüküyor. Arka dikey reflektörlerde de bu temayı yer verildiğini görüyoruz. Araç, yeni nesil araçlarda gördüğümüz dijital kameralara sahip olacak.

Galeri: 2022 Hyundai Ioniq 6 Teaser'ları

Pürüzsüz bir kaputa sahip olacak seri üretim modeli, karmaşık bir kol tasarımına sahip jantlara sahip olacak. Aerodinamiği geliştirmek ve menzili artırmak için yumuşak çizgilere sahip olacak Ioniq 6, açılır elektronik kapı kollarını kullanıcılarına sunacak.

Tamamen elektrikli olacak Ioniq 6, arka tekerlekten çekiş ve dört tekerlekten çekiş sistemine sahip olacak. Hem tek motorlu hem de çift motorlu seçeneklerini sunacak araç, en üst versiyonunda 300 beygir güç üretebilecek ve 77.4 kWh’lik bir bataryaya sahip olacak. Şu anda Hyundai’nin Ioniq 5 N üzerinde çalıştığını düşünürsek bu araç için de daha performanslı bir model gelebilir.

Bu hafta içerisinde her ne kadar tüm görseller yayınlanacak olsa da aracın teknik özellikleri 2022 Busan Otomobil Fuarı’nda belli olacak. 2023 yılında ise Seven Concept’e benzer bir tasarıma sahip 3 sıralı bir elektrikli SUV tanıtılacak. Bu araç Kia tarafında EV9 olarak adlandırılacak. Belki bu aracın bir de GV90 adıyla Genesis versiyonu da olabilir.