Mercedes Vision EQXX, 1.202 kilometre menzile ulaşarak kendi rekorunu kırdı. Full şarj ile Almanya'nın Stuttgart kentinden yola çıkan model, İngiltere'ye ulaştı. Vision EQXX bu esnada Silverstone'da bir tur atmayı da unutmadı. Böylece Almanya ve Fransa arasındaki 1.007 kilometrelik rekor kırılmış oldu.

İki günde tam 14 saat ve 30 dakika sürüş gerçekleştiren model, testleri gerçek şartlar altında gerçekleştirdi. Örneğin Londra'nın girişinde trafiğe takılan model, sürekli dur/kalk yaparak bataryasını adeta teste tabii tuttu. Kullanıcıların bu 14 saatlik yolculuğun 8 saatinde klimayı açık tuttuğu da ölçülmüş. Hatta model, İngiltere'nin Brackley kentinde bulunan Mercedes-Benz Grand Prix mağazasını da ziyaret etmiş.

Galeri: Mercedes Vision EQXX 1.202 KM Menzil Testi

Silverstone'a varıldığında direksiyona geçen Formula E yarışçısı Nyck de Vries, EV modeli tam 11 tur boyunca sınırlarına kadar zorlamış. 140 km/sa azami hıza sahip olan model en sonunda şarjını tüketmiş.

de Vries, Silverstone'un yaklaşık 6 kilometrelik parkurunu 11 kere maksimum sürat ile turlamış olması aracın daha fazla menzile sahip olabileceğinin işaretçisi. Hatta bu rakam 100 kilometreye kadar çıkabilir.

EQXX bu sürüş boyunca 100 kilometrede 8.3 kWh'lik yakıt tüketimine sahipti. Ortalama hızı 83 km/sa olan model, Silverstone'daki şarj sürecinin ardından Goodwood Hız Festivali'ne konuk olacak.