Hazırlayan: Arda Korkmaz

Polestar, 2020 yılının başlarında Precept adlı konseptinin tanıtımını gerçekleştirmişti. Tam olarak Porsche Taycan’ı hedef alan konsept, şirketin bu alanda yeni otomobil piyasaya süreceğinin göstergesiydi. Bu konudaki ilk çalışma 2022 Goodwood Hız Festivali’nde karşımıza çıktı. Volvo’nun elektrikli markası, yeni Polestar 5’in prototipini görücüye çıkardı.

2025 yılına kadar seri üretime girmeyeceği söylenen Polestar 5 prototipi, hala ağır bir kamuflaja sahip. Araçta LED farlar yerine geçici olarak halojen farlar kullanılıyor. Sızan patent görüntüleriyle ve prototipe detaylıca baktığımızda aracın büyük oranda Precept konseptine benzeyeceğini söyleyebiliriz.

Galeri: Polestar 5 Prototipi, Goodwood Hız Festivali'nde

Prototip modelin arka camının kamufle edildiğini görüyoruz. Büyük ihtimalle bu durumun sebebi patent görsellerinde de olduğu gibi aracın arka camının olmamasında kaynaklanıyor. Aracın seri üretim versiyonunda arka cama yer verilip verilmeyeceği henüz bilinmiyor.

Polestar 5 hala geliştirilmekte olan bir otomobil olsa da sınıfının en performanslı aracı olmayı hedefliyor. Araçta bulunacak iki elektrikli motor sayesinde mühendisler 884 beygir gücü ve 900 Nm torku taahhüt ediyor.

Precept konseptinin devamının 800V'luk bir mimariden yararlanacağı ve bir grand tourer'ın gelişmişliğinin bir spor otomobilin performansıyla birleştirileceği belirtildi. İki elektrikli motor ile 103 kWh büyüklüğündeki bataryanın bulunması sebebiyle ağırlık araç için büyük bir problem olabilir.

Polestar 5’in seri üretim versiyonun 2023’ün yılının sonunda tanıtılması bekleniyor. Sportif EV, Porsche Macan ve Audi Q6 E-Tron gibi araçların rakibi olacak Polestar 3 ve Polestar 4’e katılacak.