Hazırlayan: Arda Korkmaz

Uzun zamandır Volkswagen, dört kapılı bir sedan elektrikli otomobil üzerinde çalışıyordu. İlk başlarda çekilen casus görsellerle ve edinilen bilgilerle aracın adının Aero B olduğu ortaya atılmıştı. Ardından aracın konseptinin Nisan ayında Çin’de tanıtılması gerekiyordu ancak pandemi nedeniyle bu tanıtım ertelenmişti.

Geçtiğimiz günlerde ise Volkswagen, aracın ilk teaser görselini yayınlandı ve aracın üretim adının ID. Aero olacağını bildirdi. Ayrıca aracın tanıtım tarihi de 27 Haziran olarak belirtildi. Yayınlanan görsele baktığımızda aracın diğerlerine kıyasla biraz daha farklı olduğunu söyleyebiliriz.

Galeri: Volkswagen ID. Aero Sedan Konsepti Teaser

Volkswagen’in ilk tamamen elektrikli sedanı, diğer araçlara kıyasla daha akıcı bir form sergiliyor. Keskin çizgilerin yer verilmediği araç, aerodinamik yapısı sayesinde kullanıcılarına daha cömert bir yaşam alanı da sunabiliyor. Bagajın üzerinde bulunan LED arka stoplar da araca farklı bir görüntü katıyor.

Teaser görselinin konsept otomobile ait olduğunun da unutulmaması gerekiyor. Zira çekilen casus fotoğraflara bakıldığında teaser görselle aralarında bazı farklılıklar olduğunu söyleyebiliriz. Yeni ID. Aero, Volkswagen’in MEB platformu üzerine inşa edilecek. Aracın her ne kadar teknik detaylarını bilmesek de geçtiğimiz aylarda şirket, 700 km menzile sahip konsept otomobillerini tanıtmıştı.

Aracın Avrupa ve Kuzey Amerika pazarları için olan versiyonu ise 2023 yılları içerisinde tanıtılacak. Bu araçların Volkswagen’in Emden fabrikasında üretilmesi bekleniyor.